"Vývar z odposlechů". Rath sepsul obžalobu v druhé části korupční kauzy

Praha - David Rath považuje druhou část korupční kauzy za vývar ze stejných odposlechů, které byly použity v první části případu. Spis má nyní na stole státní zástupce, který bude rozhodovat o případném podání obžaloby ke Krajskému soudu v Praze. Když o osudu případu rozhodoval poprvé, tak trvalo 11 měsíců, než kauza doputovala k soudu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

David Rath

Druhá část případu se týká údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Případ se dostal k soudu v červenci 2016, loni v lednu však byl vrácen policii k došetření.

V usnesení soud rozhodnutí zdůvodnil tím, že byly nezákonně pořízeny odposlechy, což by mělo mít za následek odstranění některých důkazů ze spisu. Soud také třeba nařídil znovu vyslechnout některé svědky. Za další nedostatek soud označil to, že se část obviněných nemohla seznámit s původním celým spisem, ze kterého pak byly jednotlivé části kauzy vyčleněny.

Podle advokáta Romana Jelínka policie při došetření kauzy vyslechla zástupce obviněných firem k tomu, zda měly nastavena protikorupční opatření. Další důkazy podle něj zajišťovány nebyly. "Důkazně je situace v zásadě stejná jako v roce 2012 a 2013, tedy těžiště stojí na prostorových a telefonních odposleších," sdělil Jelínek. Podle něj se tam sice vedou hovory o zakázkách a penězích, což ale neprokazuje nekalý úmysl nebo spáchání zločinu.

Rath dnes opět zpochybnil odposlechy pořízené policií. "Jde o druhý vývar ze stejných odposlechů. Když už je jednou pořídili, tak si práci protahují už šest let," uvedl středočeský exhejtman.

Podle Jelínka je použitelnost odposlechů zatím otevřenou otázkou, kterou možná vyřeší až Ústavní soud. Ten je posledním článkem justice, kde může rozsudek a právní spor o použití odposlechů skončit. 

Pochybnosti nad zhruba rok trvajícím došetřováním případu vyjádřil také další z Rathových obhájců Adam Černý. "Mám za to, že důkazní situace je pořád stejná," podotkl Černý. Ve vztahu k odposlechům uvedl, že je podle něj zvláštní, že záznamy z první části případu jsou použity i v té druhé. Tohoto argumentu se částečně týkalo také usnesení soudu, které případ vrátilo k došetření.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínka pro sexuologa Weisse platí, část viny za tragickou nehodu nese i…

15.11.2018 12:20 Odvolací soud v Táboře dnes potvrdil podmíněný trest sexuologovi Petru Weissovi za to, že před…

Istanbulská dohoda: Dobrý úmysl opět dláždí cestu do pekla

15.11.2018 08:00 Komentář Petra Šulky – Celým jménem je to Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči…

Vesecká ve vedení ERÚ? Žalobce chce pro Vitáskovou 3,5 roku natvrdo

14.11.2018 16:22 Aktualizováno Jihlavský státní zástupce požaduje pro Alenu Vitáskovou, bývalou šéfku Energetického regulačního…

Získá Kundera zpět české občanství? Stačí jedna maličkost, uvedlo…

13.11.2018 16:34 Aktualizováno Spisovateli Milanu Kunderovi a jeho ženě stačí k nabytí českého občanství, aby na úřadě učinili…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama