Finanční čachry ve zlínské nemocnici? Barnášová z bývalého vedení čelí žalobě

Zlín - Bývalá předsedkyně představenstva zlínské krajské nemocnice Dana Barnášová čelí obžalobě kvůli veřejné zakázce na modernizaci magnetické rezonance za 22 milionů korun. Obžaloba se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku, řekl dnes ČTK analytik Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Janusz Konieczny. Barnášové hrozí až osmileté vězení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

NFPK podal v roce 2014 trestní oznámení o podezřelých zakázkách a zkreslování účetnictví v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB). V říjnu 2016 se v nemocnici uskutečnila policejní razie, tento týden podala státní zástupkyně k soudu obžalobu. ČTK to dnes potvrdil mluvčí Okresního soudu ve Zlíně David Kolumber. "Mohu potvrdit, že 17. dubna 2018 byla u Okresního soudu ve Zlíně podána obžaloba na devětapadesátiletou ženu," uvedl Kolumber. Řízení však podle jeho odhadu bude nařízeno až za delší dobu, vzhledem k charakteru skutků, které jsou Barnášové kladeny za vinu.

"KNTB patřila k nejzadluženějším v zemi, neboť její závazky dosahovaly miliardy korun. Na podezřelé praktiky upozorňovali někteří zaměstnanci KNTB, členka dozorčí rady či dokonce zdravotní pojišťovna. Přesto vedení kraje situaci bagatelizovalo, jakoby důvodem byla smůla či náhoda. Následně začal hospodaření nemocnice zkoumat Nadační fond proti korupci a svá zjištění doručil státnímu zastupitelství," uvedl Konieczny.

Zakázka na modernizaci magnetické rezonance byla uzavřená v listopadu 2012. Barnášová se údajně domlouvala se zaměstnancem firmy na zadávacích podmínkách i ceně před samotným zadáním zakázky. "Zakázka navíc byla zadána v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by objektivně bylo vyvráceno, že by snad nemohla proběhnout standardní otevřená veřejná soutěž," uvedl NFPK. Podle obžaloby byla zakázka zbytečná, protože nemocnice měla s danou firmou uzavřenou servisní smlouvu až do roku 2016.

"Podle vyšetřovatelů se Dana Barnášová také dopustila trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření nemocnice, kdy docházelo k závažné manipulaci s účetnictvím, nicméně spáchání tohoto trestného činu bylo již promlčeno. Finanční ukazatele dosáhly alarmujících hodnot, na což upozornila ve svém dopise tehdejší předsedkyně dozorčí rady KNTB Hana Příleská a zaslala ho vedení kraje ve složení ČSSD, SPOZ, KSČM. Uváděla, že kraj může kvůli pochybnému hospodaření o svoji nemocnici přijít," uvedl NFPK. V nemocnici podle fondu nebyly vyhlašovány veřejné soutěže nebo byly duplicitní zakázky. Fond chce také podat podnět Komoře auditorů České republiky na společnost, která dělala audity nemocnice.

Tehdejší hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) řekl Mladé frontě Dnes, že za hospodaření odpovídalo představenstvo, jehož závěry potvrzoval auditor. "Za činnost nemocnice v roce 2012 Strana práv občanů určitě žádnou odpovědnost nemá, protože v tu dobu ještě nebyla u vedení kraje," řekl dnes ČTK tehdejší hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ), který měl na starosti zdravotnictví. Představitelé ČSSD, KSČM a SPOZ podepsali koaliční smlouvu v října 2012. Ustavující zasedání zastupitelstva bylo 8.listopadu.

Krajská rada loni v únoru odvolala předsedu představenstva KNTB Pavla Calábka, důvodem bylo i hospodaření nemocnice. Nahradil jej Radomír Maráček, dřívější ředitel lázní Karlova Studánka. "Když jsme loni do nemocnice nastoupili, nefungoval žádný vnitřní kontrolní systém a jednou z prvních věcí proto bylo mimo jiné přijetí interního auditora. Obvinění, které se vztahuje k roku 2012, jen dokazuje, že nemocnice v minulosti nebyla řízena dobře, byla-li řízena vůbec," uvedl dnes Maráček.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek dnes ČTK řekl, že Barnášovou ani konkrétní případ nezná. "Ale jenom když vidím hospodaření, nákup například lineárního urychlovače a jiných přístrojů, které v nemocnici byly, také některé předražené stavby, které se tam dělaly, tak jsem přesvědčen, že v tom nebyla jenom sama. Že tam lidí, kteří se podíleli na výrazně špatném ekonomickém výkonu nemocnice, tedy na těch ztrátách, a zapříčinili dluhy, těch lidí je víc a jsem rád, že v tomto případě snad spravedlnost dojde ke svému závěru," uvedl hejtman.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zapálil dům i s babičkou. Puškin si trest odpyká, Nejvyšší soud zamítl…

24.04.2019 16:41 Za pokus o vraždu babičky si Jevgenij Puškin s konečnou platností odpyká 12 let ve vězení. Jeho…

loading...

Belgie vydala do Česka podezřelé lupiče diamantů, hrozí jim osm let vězení

24.04.2019 16:03 Belgie vydala do Česka muže a ženu, kteří čelí obvinění z krádeže dvou diamantů z obchodu v pražské…

Brexit už Čechy unavuje. Hlasovali by pro czexit? Čtěte nový průzkum

24.04.2019 15:43 Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie mělo být podle téměř dvou třetin Čechů už dávno…

Rath neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, domáhal se odškodnění od…

24.04.2019 15:24 Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Ratha ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama