Expolicista dával tipy zlodějům? Zlínský soud otevřel zapeklitý případ

Zlín - Zlínský krajský soud dnes začal projednávat případ osmapadesátiletého Stanislava Morice. V době, kdy pracoval u kriminální policie v Kroměříži, dával podle obžaloby tipy skupině zlodějů, která vykrádala firmy. Dnes už bývalý policista se údajně podílel na více než 20 skutcích ve Zlínském a Jihomoravském kraji se škodou přes pět milionů Kč. Muži v případě uznání viny hrozí pět až 12 let vězení, jakýkoliv podíl na krádežích však odmítl.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie

Obžaloba Morice viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, krádeže a z poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Podle státního zástupce Martina Malůše shromažďoval Moric mezi lety 2012 a 2013 informace o podnikatelských subjektech. Následně je předával Karlu Glacovi, jemuž měly spolu s jeho komplici ulehčit vloupání do komerčních objektů. Jednoho vloupání se Moric podle obžaloby sám účastnil, z lupu měl zisk deset až 20 procent. Za úplatu navíc Glacovi podával i informace o trestním řízení a zajištěných stopách, uvádí obžaloba.

"To, co je mi dáváno za vinu, nějaké dávání tipů a poskytování informací ze spisů, se určitě nezakládá na pravdě," řekl dnes soudu Moric. Věci pocházející z vloupání, které se u něj našly, si od Glace on nebo jeho přítelkyně, koupili, uvedl. Šlo například o plynový kotel a sekačku.

Moric řekl, že s Glacem se znal od začátku roku 2012. Kamarádi ale nebyli, muže toleroval kvůli přítelkyni, která se s Glacemléta znala, dodal. "Nechal jsem mu zavřít největšího kamaráda. Možná to byl podnět k tomu, proč tu dneska stojím. Dozvěděl jsem se, že se mi snažil odlákat přítelkyni," uvedl Moric, který u policie pracoval mezi lety 2001 až 2014.

Podle znalců z oborů psychiatrie a psychologie nelze stoprocentně vyloučit možnost, že se chtěl Glac Moricovi skutečně pomstít. Před soudem dnes vypovídala bývalá kolegyně obžalovaného. Morice považuje za slušného člověka a kamaráda. Nevěří tomu, že by něco spáchal a nemá ani informace o tom, že by z oddělení unikaly informace.

Další ze svědků dnes řekl, že mu Moric před lety vyrobil bednu na peřiny s falešným dnem. Uložil si do ní peníze, cennosti a dvě legálně držené zbraně v celkové hodnotě 300.000 korun. Po několika letech se mu do domu někdo vloupal a věci ukradl. Muž uvedl,že o falešném dně věděli pouze jeho dva synové a Moric. Hlavní líčení by mělo pokračovat 26. dubna.

S případem úzce souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Petra Perútku a Jana Saláta, kteří z případných Moricových tipů při vloupáních těžili, potrestal podmíněnými tresty. Oba muže původně státní zástupce žaloval z rozsáhlé série vloupání ve čtyřech krajích Česka, škoda celkem byla 9,7 milionu korun. Potrestáni byli za zlomek, podle soudu se jejich vina v dalších případech neprokázala. Podle spisu byli komplici Glace, který měl při vloupáních hlavní roli. V roce 2015 však zemřel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Beskydech spadla paraglidistka, rozjela se komplikovaná záchranná akce

19.10.2018 18:32 Aktualizováno Čtyřicetiletá paraglidistka se dnes dopoledne zřítila a dopadla do větví vysokého smrku pod špičkou…

Kam zmizely miliony z advokátní úschovy? Případ Jana Bacílka se vrací ke…

19.10.2018 13:51 Případ kladenského advokáta Jana Bacílka, který čelí obžalobě ze zpronevěry několika milionů korun…

Gang cizinců ovlivňoval povolení pobytu v ČR. Policie při raziích zabavila…

19.10.2018 12:47 V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních…

Udávání estébákům? U soudu Srpa s Hutkou je dusno, padají ostrá slova

19.10.2018 12:12 Aktualizováno Soud dnes začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama