Plánování vražd z poza mříží? Lékař Barták mluví o spiknutí, prý se opil vodkou

Liberec - Lékař Jaroslav Barták dnes u soudu v Liberci zopakoval, že ve věznici nechystal žádnou trestnou činnost. Obžalovaný je z plánování tří vražd a vydírání, za což mu hrozí 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Krajský soud se kauzou dnes začal zabývat potřetí, líčení bude pokračovat 28. června výslechy dalších svědků.

Věznice

Předchozí odsuzující rozsudek zrušil Nejvyšší soud, který měl výhrady k hodnocení důkazů. Liberecký soud se musí v novém procesu více zabývat okolnostmi vzniku tajných nahrávek z vězení i duševním stavem Bartáka. Už dříve byl Barták potrestán 12 lety vězení za sexuální obtěžování asistentek, na čemž se po zásahu Nejvyššího soudu nic nemění.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci. Vraždy tří lidí podle spisu osnoval ze msty za předchozí odsouzení a vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Zajistit to měl spoluvězeň Miloš Levko, který ale místo toho vše oznámil. Barták od počátku tvrdí, že je nevinný. "Je to spiknutí způsobené Levkem a bývalou kaplankou," řekl dnes u soudu. Zopakoval, že šlo o běžné vězeňské debaty a svá slova nemyslel vážně. Dodal, že tak mluvil pod vlivem alkoholu, kupoval si vodku od Levka, litr za 1000 korun.

Klíčovými důkazy byly videonahrávky, které Levko při debatách s Bartákem pořídil. Lékař si myslí, že ho chtěl spoluvězeň nahrávkami vydírat, a když viděl, že neuspěje, předal je policii. Stále se neví, jak se záznamové zařízení do věznice dostalo. Levko to odmítá prozradit. Jeho nevlastní pětadvacetiletá dcera dnes u soudu řekla, že se na tom podílela. Levko jí tehdy tvrdil, že policie o tom ví. "Nevím, zda to byly jeho výmysly, či to tak bylo," uvedla u soudu. Žena byla tehdy na návštěvě Levka ve věznici v Liberci, krátce poté ji telefonicky kontaktoval neznámý muž a předal jí balíček s hodinkami se záznamovým zařízením. Žena tvrdí, že na základě Levkových instrukcí balíček předala kaplance. Jak se později dostaly hodinky z věznice, žena neví.

Bývalá kaplanka dnes u soudu popřela, že by do věznice něco pronesla a od mladé ženy prý nic nepřevzala. "Nejsem si vědoma toho, že by mi předala nějaký balíček," řekla. Rozpor ve výpovědích si nedokázala vysvětlit. "Já to slyším poprvé. Nevím, co bych k tomu řekla," dodala. Poukázala na to, že do věznice pokaždé procházela rentgenovým rámem. Kvůli rozporu ve výpovědích si je soud zřejmě předvolá ještě jednou společně.

U soudu dnes také zaznělo, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala, zda se na předání hodinek do věznice podílela policie. Podle závěrů ze spisu čtených u soudu, ale nic takového nezjistila. Při rekognici na inspekci nevlastní Levkova dcera z 28 lidí označila dva muže, kteří jí mohli balíček z hodinkami tehdy předat. Ani u jednoho si ale nebyla jistá a ani jeden z nich nebyl policista. U soudu měl dnes vypovídat i Levko, ale odmítl to.

Vynesení rozsudku předpokládá předsedkyně senátu Eva Drahotová na podzim. "Spis budeme znovu posílat znalcům, kteří vyšetřovali duševní stav obžalovaného," uvedla. Soud si zřejmě na základě informací ve spisu inspekce předvolá i další svědky.

Česko si dnes připomíná výročí vzniku státu, politici se sešli na Vítkově

28.10.2021 11:30 Politici, zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku na pražském Vítkově…

Na Čechy doléhají finanční problémy. Jaké budou mít letos Vánoce?

28.10.2021 09:41 Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala,…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 22:01 Aktualizováno Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Související:

Právě se děje

reklama