11 let stará pomluva? Soud opět zamítl žalobu Hučína na exministra Hradílka

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes opět zamítl žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína na někdejšího ministra a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka týkající se ochrany osobnosti. Hučín po něm žádal v dlouholetém procesu omluvu a půl milionu korun kvůli tomu, že jej údajně před 11 lety pomluvil v tisku. Soudy se případem zabývají od roku 2008. Ostravský krajský soud žalobu čtyřikrát zamítl, do kauzy však již dvakrát na základě Hučínova dovolání zasáhl Nejvyšší soud.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Podle předsedy senátu Ladislava Bognára nebyl důvod rozsudek krajského soudu měnit. "Oba články byly reakcí na předchozí články. Aby si běžný čtenář mohl učinit obrázek o těchto kritických výrocích, je odůvodněné, aby znal texty předchozích článků," uvedl předseda senátu. Podle něj měl Hradílek k dispozici podklady pro vynesení svých kritických soudů.

Ve sporu dvou disidentů jde o to, zda šlo o pomluvu nebo svobodu slova. Bývalý zpravodajec podal na Hradílka žalobu kvůli článkům v Lidových novinách z července a srpna 2007, ve kterých někdejší mluvčí Charty 77 označil Hučína za gaunera a psychologického teroristu. V textu Hučína spojoval s teroristickými útoky v Přerově v roce 1999. Soudy již dříve uvedly, že těmito kritickými soudy nebylo zasaženo do osobnostních práv žalobce. Podle nich si čtenář mohl souvislosti dostatečně vyhodnotit. V souvislosti s výrokem o psychickém teroristovi soudce dnes poukázal i na to, že si Hučín opatřoval citlivé údaje o předchozím soudci. "Vnímáme to jako psychický nátlak," podotkl dnes předseda senátu.

Hučín, kterého soudní náklady stály již statisíce korun, se hodlá znovu dovolat. "Samozřejmě s tím nesouhlasím, budeme se dovolávat. U Nejvyššího i Ústavního soudu jsem zatím vždy zvítězil," řekl dnes ČTK Hučín. Výroky polistopadového ministra vnitra prý zasáhly do jeho pověsti. "Byly vyřčeny v době, kdy jsem kandidoval do senátních voleb. Musel jsem lidem vysvětlovat, že s bombovými útoky nemám nic společného. Byl jsem výrazně společensky poškozen," uvedl před soudem Hučín.

Hradílek byl s rozhodnutím soudu spokojen. "Já si zatím, co jsem do těch článků napsal, jednoznačně stojím," řekl dnes ČTK Hradílek. To, že soudy trvají tak dlouho, bere jako realitu. "Už bych byl ale docela rád, kdyby se to nekonalo. Mám 12 vnoučat a spoustu jiných starostí, tohle mi život trochu komplikuje," podotkl Hradílek. Podle jeho právního zástupce Tomáše Sokola je celé odvolání věcnou polemikou. "Svoboda slova neznamená jen někoho chválit, ale může to být i poměrně ostrá kritika," řekl. Podle něj nešlo o pomluvu, ale o hodnotící úsudek. Soud mu dal nakonec za pravdu.

Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Rehabilitován byl i za svou předlistopadovou činnost, v té době skončil několikrát ve vězení. Tomáš Hradílek byl signatářem Charty 77 a polistopadovým ministrem vnitra. Loni v listopadu na sebe upozornil, když 17 dní držel hladovku na protest proti kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta. Pod tlakem své rodiny hladovku nakonec ukončil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama