U Liberce burácí techno: Na Czarotek Free Party dorazily tisíce lidí, mnozí z ciziny

Liberec - Návštěvníků na technoparty Czarotek Free Party u Liberce dál přibývá, někteří už ale také odjeli. Na místě je tak podle odhadů více než 7000 lidí. Převažují účastníci z Čech, zhruba 40 procent je cizinců. Přijíždějí vyznavači techna nejen z Německa nebo Polska, ale i z Nizozemí, Rakouska či Francie. Závažné delikty zatím policisté řešit nemuseli, přibývá ale stížností na hluk z okolí, policisté jich přijali více než 120. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Koncert, ilustrační foto

"Stížnosti paradoxně nejsou z Krásné Studánky, ale máme stížnosti i z Bedřichova a z Jablonecka," řekla Suchánková. Na facebooku si na hluk z technoparty stěžují i obyvatelé Chrastavy nebo Nového Města pod Smrkem. Vzhledem k tomu, že se akce odehrává na soukromém pozemku, není podle Suchánkové náprava jednoduchá. "Samozřejmě komunikujeme s vlastníkem pozemku, ale i s organizátory a snažíme se sjednat nápravu," dodala.

Policisté se zaměřují hlavně na kontroly aut a lidí, odhalili už několik řidičů pod vlivem drog či alkoholu. Mnozí řidiči ale využívají možnosti nechat si změřit před odjezdem hladinu alkoholu v krvi přístroji dohlížejících policistů. "Tak já ještě s odjezdem počkám, a pak se pro jistotu ještě stavím," řekl policistům mladík, kterému přístroj naměřil v dechu 0,4 promile alkoholu. Schoval do kapsy náustek, aby ho mohl znovu použít, a vyrazil zpět na technoparty.

Akce se koná venku na soukromém pozemku, majitel s tím podle policie souhlasí. Policisté v souvislosti s technoparty snížili rychlost na přilehlé silnici I/13 na 50 kilometrů v hodině. "K tomuto dočasnému opatření přistoupili z důvodu bezpečnosti jak pěších, kteří se pohybují po komunikaci, tak i projíždějících vozidel," řekla Suchánková.

Případy řidičů pod vlivem návykových látek bude policie řešit ve správním řízení.

Technoparty je v oblasti mezi Libercem, Mníškem a Stráží nad Nisou nedaleko hlavní silnice 13 vedoucí do Frýdlantu. Policie podle Suchánkové řeší zejména dopravní obslužnost na této komunikace při najíždění účastníků na pronajaté pozemky. "Akce budí i pozornost řidičů jedoucích po rychlostní komunikaci, kteří zastavují a vše si fotí. I tato situace komplikuje policistům řízení dopravy v místech akce, proto je žádáme, aby respektovali pokyny policistů a snažili se o plynulý provoz," dodala.

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka by liberecké policisty v případě potřeby měly posílit jednotky z okolních krajů. "Problém může nastat díky tomu, že se tady přes prodloužený víkend kumuluje několik akcí," uvedl Husák. Pod zvýšeným dohledem policie bude nedělní fotbalové derby mezi Jabloncem a Libercem, které je vedeno jako rizikové. V pondělí bude navíc tradiční pálení čarodějnic. "To přináší určité rizikové situace," dodal Husák.

Hudební technoparty mají v Česku tradici od 90. let, první takový festival se konal již v roce 1994. Do povědomí lidí se tyto akce dostaly i někdy kontroverzními policejními zásahy se zraněnými. 

25. července až 3. srpna 2003 - CzechTek u Ledkova na Jičínsku, který se konal bez souhlasu radnice na soukromém pozemku, se obešel bez vážných incidentů. Akce se zúčastnilo na 40.000 lidí. Hygienici ji sice v polovině zakázali kvůli překročení hlukových norem, rozhodnutí se ale pořadatelům nepodařilo předat.

zdroj: YouTube

30. července až 3. srpna 2004 - Nelegální technoparty v Boněnově na Tachovsku, jíž se zúčastnilo až 20.000 návštěvníků, rozehnala policie. Zásah se odehrál poté, co nájemce pozemků podal trestní oznámení na neznámou osobu z řad policie i na účastníky a organizátory akce.

29. až 31. července 2005 - CzechTek u Mlýnce na Tachovsku, na nějž se sjelo zhruba pět tisícovek lidí, se stal nejkontroverznější akcí svého druhu. Technoparty totiž skončila tvrdým zákrokem policie, která použila slzný plyn, pendreky, výbušky i vodní děla. Akce si vyžádala desítky zraněných na straně technařů i policistů a vyvolala protesty části veřejnosti i debatu mezi politiky.

28. až 30. července 2006 - CzechTek, jemuž asistovaly stovky policistů, byl na rozdíl od minulosti tentokrát oficiálně ohlášen. Akce se konala ve vojenském cvičišti Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku, pozemek poskytla armáda. Účastnilo se jí až 40.000 lidí. Party se obešla bez výraznějších problémů.

26. až 28. července 2008 - Na festival příznivců elektronické hudby nazvaný Ravin’ Non Stop On Top dorazilo do osady Andělka u Višňové na Liberecku zhruba 8500 lidí. Akce se obešla bez vážnějších problémů. Podobný festival v roce 2002 sem přilákal 12.000 lidí.

29. až 30. dubna 2011 - Kolem 8000 lidí, a to i z mnoha evropských zemí, se přijelo bavit na technoparty Czarotek do areálu Hadinka ve Vítkově-Klokočově na Opavsku. Akce byla bezproblémová.

1. až 3. srpna 2015 - Na technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku přijelo podle policie 4000 lidí, starostka nedalekých Hrobčič Jana Syslová ale počet účastníků odhadla až na 10.000 lidí. Akce byla nahlášena jako soukromá pro 400 osob.

od 26. dubna 2018 - Kolem 7000 lidí z Čech i ciziny se zatím sjelo na technoparty Czarotek Free Party. Akce, která se koná v oblasti mezi Libercem, Mníškem a Stráží nad Nisou nedaleko hlavní silnice 13 vedoucí do Frýdlantu, by měla trvat do 1. května.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si doma ničí zdraví. Velká studie ukázala, co s nimi dělají paneláky

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Lidé často žijí v otřesných podmínkách, které jsou naprosto nevyhovující pro bydlení. Problém je,…

Závadné maso z Polska směřovalo i do MP Krásno. Salmonela je běžná, tvrdí…

20.02.2019 20:16 Závadné polské maso s bakteriemi salmonely směřovalo i do valašskomeziříčské společnosti MP Krásno,…

Soudce Kozák opět odmítl obžalobu ze zneužití pravomoci, vinu svalil na…

20.02.2019 16:46 Krajský soud v Ostravě dnes odročil případ kolegy z Krajského soudu v Brně, který čelí obžalobě ze…

Matějská pouť startuje 23. února. Co nabídne místo staré horské dráhy?

20.02.2019 15:59 Matějská pouť, která začne 23. února, na holešovickém Výstavišti v Praze stejně jako loni nabídne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama