Na výzkum v humanitních vědách půjdou stamiliony

Praha - Na projekty aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ve společenských a humanitních vědách a také v umění půjde letos několik stovek milionů korun ze státního rozpočtu. Program ÉTA Technologické agentury (TA ČR), který je určený na tuto oblast, má v letech 2018-2023 rozdělit 2,4 miliardy korun. V první výzvě loni podpořil projekty za 467,5 milionů korun. Podle předsedy agentury Petra Očka je ÉTA oproti dřívějšímu programu pro společenskovědní oblast více zaměřená na propojení s technickými obory.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

O peníze se žadatelé budou moci hlásit od 9. května, soutěžní lhůta potrvá 43 dní. Podpora sahá do výše 80 procent nákladů. Agentura očekává, že většinou to bude méně než 5,000.000 korun na jeden projekt. "První výzva byla loni, nyní je druhá," uvedl Očko. Oproti dřívějšímu programu se tentokrát více přihlíží ke spojení s technickými obory. "Konkrétně je velká priorita u projektů, které se zabývají společenskými dopady technologických změn," řekl Očko.

Už v první soutěži agentura podpořila například projekt spojující etiku a autonomní mobilitu nebo například výzkum možností, jak využít asteroidy. Dalšími již podpořenými projekty ÉTA jsou aplikace pro učitele vyučující dějiny HistoryLab, výzkum zkušeností dětí a rodičů s epilepsií, diagnostika nadaných žáků nebo metoda, jak omezit plýtvání potravinami ve veřejném stravování.

Do první soutěže se přihlásilo 306 návrhů projektů. "TA ČR podpořila 94 z nich, což představuje 31 procentní míru úspěšnosti," uvedla agentura. Podle hlavního tvůrce programu ÉTA Marcela Krause bylo častým důvodem odmítnutí to, že žadatelé do projektu zapojili společenské a humanitní vědy jen slabě, případně nedoložili, čím je jejich řešení neotřelé a nové. Agentura proto pořádá 14. května pro zájemce o účast setkání v pražském centru Opero, kde jim poradí, jak podávat návrhy projektů do soutěže.

Přes Technologickou agenturu rozděluje stát podstatnou část peněz na aplikovaný výzkum. Slouží k tomu několik programů, které trvají zpravidla několik let a jsou určené pro konkrétní oblast výzkumu. Pro společenské vědy to byl program Omega, vyhlášený na roky 2012-2017. Jeho následníkem je ÉTA, kterou vláda schválila v lednu loňského roku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie našla hledanou dívku z Prahy, po druhé stále pátrá

15.12.2018 10:26 Policie dnes ráno nalezla pohřešovanou dvanáctiletou dívku z Prahy 4, po které od pátku pátrala.…

Kam vyrazit na vánoční svařák? Víme, kde za něj utratíte nejméně

15.12.2018 10:16 „Mám rád svařené víno červené,“ zpívá se ve známé písničce skupiny Harlej. Ve stručném přehledu,…

Na Příbramsku havaroval vrtulník záchranářů, zavadil o konstrukci na…

15.12.2018 10:11 Aktualizováno Ve Staré Huti nedaleko Dobříše na Příbramsku dnes před 5:00 ráno havaroval vrtulník záchranářů.…

Přikrmování volně žijících zvířat? Pozor. Tyto potraviny je mohou zabít

15.12.2018 10:03 Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama