V Letech se děkovalo za zrušení vepřína, dorazili Dienstbier či expremiér Sobotka

Lety - Pietní akt za romské oběti holokaustu v Letech na Písecku se dnes nesl ve znamení díků za nedávné zrušení vepřína v sousedství někdejšího koncentračního tábora. Nově upravené pietní místo by chtělo Muzeum romské kultury veřejnosti představit za tři roky. Výbor pro odškodnění romského holokaustu udělil ocenění politikům, kteří se podle něj nejvíc přičinili o odstranění výkrmny. Mezi nimi byli členové bývalé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) lidovec Daniel Herman a sociální demokrat Jiří Dientsbier.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
doporučujeme

Výbor ocenil také bývalého starostu sousedních Mirovic Adolfa Vondráška, který počátkem 90. let umístil první památník romským obětem nacismu na mirovickém hřbitově. "V té době se o tom nemluvilo, nikdo o tom v podstatě nic nevěděl," řekl dnes Vondrášek ČTK. Čtvrtým dnešním oceněným byl náměstek ministra kultury René Schreier.

Výbor pořádá pietní setkání v Letec pravidelně, koná se u památníku, který tam v roce 1995 odhalil prezident Václav Havel. Předseda výboru Čeněk Růžička v úvodu dnešní více než dvouhodinové slavnosti řekl, že její účastníci si díky zrušení vepřína mohli poprvé připomenout oběti nacismu neobtěžováni hmyzem. "To, co jsme si přáli všichni a o co jsme usilovali, se stalo," řekl. Mezi účastníky pietního aktu byli velvyslanci několika zemí.

Muzeum romské kultury převzalo areál vepřína v dubnu, vzniknout tam má památník romského holokaustu. "Otevření celého areálu veřejnosti plánujeme v roce 2021, pokud nenastanou nějaké problémy," řekla ČTK jeho ředitelka Jana Horváthová. Uvedla, že v nejbližší době by měl v těchto místech začít archeologický průzkum.

Firmu na bourání vepřína by chtělo muzeum vybrat do začátku prosince. Náklady na demolici se zatím odhadují zhruba na 110 milionů korun, Zároveň podle ředitelky začala příprava architektonické soutěže o budoucí podobu místa. "Soutěž by pak snad měla odstartovat v říjnu letošního roku," uvedla Horváthová.

Možnou budoucí podobu pietního místa jménem pozůstalých představil i Růžička z pořádajícího výboru. Má podobu kapličky s klekátkem, která připomíná příbytky kočovných Romů před druhou světovou válkou.

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny takzvané cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo. Přes 500 lidí bylo v květnu 1943 převezeno do Osvětimi, odkud se většina nevrátila.

Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se v Letech stavěl od roku 1972. O jeho odstranění a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let. Výkup vepřína za 450,8 milionu korun schválila vláda vloni. Ve 13 halách bylo 13.000 prasat. Posledních 300 odvezl bývalý vlastník vepřína, firma Agpi, 14. března.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká společnost je rozdělena. Do které ze šesti sociálních tříd patříte?

17.09.2019 13:59 Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a…

Do Prahy se sjelo 1500 odborářů, zveřejní požadavky na růst mezd

17.09.2019 11:51 Víc než 1500 odborářů z celé republiky se dnes sešlo v Praze, aby se tu společně připravili na…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 11:42 Aktualizováno Za vraždu malého dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes…

Tempo růstu náboru zaměstnanců na konci roku klesne

17.09.2019 11:38 Čeští zaměstnavatelé plánují i v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama