V Krumlově musí odlomit tisícitunový blok skály. Hrozí, že zatarasí Vltavu

Český Krumlov - Firma Strix zahájila dnes přípravné a zabezpečovací práce na sanaci Barevné skály u Českého Krumlova, kde hrozí, že se odlomí asi tisícitunový blok. Samotný odlom začne nejpozději 28. května. ČTK to dnes řekl ředitel firmy Strix Dušan Dufka. Státní plavební správa kvůli skále omezila provoz na Vltavě, vodáci projedou pod skálou pouze pět metrů od levého břehu. Propust u pravého břehu se splouvat nesmí a Povodí Vltavy ji nejpozději 28. května zahradí pomocí trámů.

Přidejte svůj názor

Český Krumlov. Foto: Ondřej Koníček

Šest pracovníků firmy Strix začalo s přípravami před 8:00. Zabezpečovací opatření ochrání silnici pod skálou a jez. Firma, kterou si najaly Lesy ČR, jimž skála patří, dá pod skálu pevnostní záchytný plot a bariéru.

"Aby kameny nepadaly do vody nebo jenom v přiměřené míře, bude po celé linii zachycovací plot z vysokopevnostních dvouzákrutových pletiv a polodynamická záchytná bariéra jako jsou v Hřensku nebo v oblasti, kde chrání silnici Štěchovice - Vraný," řekl Dufka. Na silnici položí firma tlumicí matraci ve formě sendviče z gumových pásů a pneumatik. Podle Dufky výborně tlumí kinetickou energii padajících skalních bloků.

Odlom začne nejpozději 28. května, možná dříve. Zabezpečovací práce chce Strix stihnout do 25. května. Odlomy bude dělat firma ráno a dopoledne, kdy ještě nejezdí moc vodáků, odpoledne bude vrtat, nakládat a odvážet materiál. Skálu bude Strix odlamovat pomocí hydraulických klínů, pneumatických sbíjecích kladiv a pneumatických podušek. Firma odlomí a shodí skalní pilíř o objemu asi 500 metrů krychlových vážící tisíc tun.

"Základem jsou pneumatická sbíjecí kladiva, skála se bude také navrtávat. Budeme používat hydraulické klíny, největší bloky chceme shazovat pomocí pneumatických podušek, jaké používají třeba hasiči. Také chceme používat rychloexpanzní pneumatické kartuše, to je nová technologie, která odlomy urychlí," řekl Dufka s tím, že jde o válečky, jež jsou ve vrtech a podobně jako hydraulické klíny roztrhnou masiv. Firma Strix Chomutov se 130 zaměstnanci a ročním obratem čtvrt miliardy korun nyní také zajišťuje skalní stěnu u hráze nádrže Lipno.

První etapa prací u Českého Krumlova potrvá do konce června. Práce budou stát 5,9 milionu Kč, řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podle toho, zda bude skála i po odlomu nebezpečná, naváže druhá etapa co nejdříve a skončí v červenci, když havarijní stav pomine, začne zkraje roku 2019.

Propustí u pravého břehu se nesmí jezdit od 10. května, zákaz ale někteří vodáci porušují. Povodí Vltavy kvůli bezpečnosti zahradí propust trámy. Průjezd je možný koridorem na druhé straně řeky. U levého břehu lze lodě přenést v nejvzdálenějším místě od skály. Před propustí bude ještě síť. Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ozdobit stromeček? Toto jsou trendy letošních Vánoc

18.11.2018 21:50 Aktualizováno Novinkami ve vánočních dekoracích na letošní rok jsou například LED řetězy na stromeček ovládané…

Britská policie je na nohou: Lavinově se šíří pistole z Česka, oblíbilo si…

18.11.2018 19:43 Aktualizováno Britští vyšetřovatelé se potýkají s případem plynových pistolí Zoraki turecké výroby, které byly do…

Masarykovo nádraží v Praze bylo téměř celý den mimo provoz, nastal chaos

18.11.2018 19:23 Aktualizováno Porucha trakčního vedení dnes časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy.…

První oběti mrazů? Policie dnes v Praze jela ke čtyřem mrtvým, za víkend…

18.11.2018 17:38 Aktualizováno Policisté dnes vyjížděli v Praze k nálezům čtyř mrtvých, podle prvotního ohledání zatím nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama