Marešová chce po státu pět milionů: Bylo to hnusný, v Rumburku si na mě ukazovali prstem

Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová, která chce od státu pětimilionové odškodné za své trestní stíhání, dnes u soudu popsala psychické i společenské problémy, které jí proces způsobil. Ačkoliv ji justice zprostila viny, musela se kvůli shánění nové práce i kvůli přístupu lidí v Rumburku odstěhovat do anonymní Prahy. Uvedla, že obvinění stále pociťuje jako velkou křivdu. Zmínila například i to, že v době jejího pobytu ve vazbě jí pošel pes.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, státní zástupce pro ni požadoval doživotí. "Dnes a denně tím žiju, vrací se mi vzpomínky na všechno. Říká se, že vzpomínky se rychle vymažou, ale není to pravda. Probouzím se zpocená, že mě zase někam vedou. Snažím se nesledovat zprávy v televizi," řekla sedmapadesátiletá žena soudkyni.

"Než se stala ta událost, byla jsem v Rumburku vážená. Mnoho lidí tam prošlo nemocnicí, znala jsem se s nimi. Zdravili mě z dálky s úsměvem, že já jsem ta dobrá sestřička," vzpomínala Marešová. Po vypuknutí aféry se jí nemocnice zbavila ještě dříve, než padlo obvinění. Z toho se prý zhroutila a skončila na antidepresivech. "Zakládala jsem si na tom, že jsem zdravotní sestra, že to umím. A najednou bác, a jsem vylitá od téhle práce," uvedla.

Po obvinění se prý přístup lidí k ní diametrálně změnil, což přetrvává navzdory jejímu osvobození dodnes. Obyvatelé města před ní například přecházeli na druhý chodník, odvraceli zrak. "Když jsem jela autobusem, ukazovali si na mě prstem. Ve frontě na poště vznikla mezera, protože nikdo nechtěl být blízko mě. Bylo to hnusný. Když jsem nemusela, nechodila jsem mezi lidi," uvedla.

Ze způsobených zdravotních problémů zmínila psychickou ataku nebo potíže se zažíváním. Dodala, že léky užívá dodnes.

Zatímco v Rumburku žila ve svém rodinném domku, v Praze nyní bydlí v pronajatém bytě v panelovém domě. Ačkoliv dříve pracovala na jednotce intenzivní péče, nyní provádí v jedné z pražských nemocnic manuální práci v oddělení sterilizace zdravotnických prostředků. "Nemůžu uplatnit svou atestaci, asi už se k tomu nikdy v životě nedostanu. Všude budou lékaři, kteří se mnou budou mít problém," řekla.

"Musím říct, že v Praze jsem teď relativně spokojená, ale když jedu do Rumburku, je mi samozřejmě do breku," uzavřela.

Obžaloba tvrdila, že Marešová v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Chtěla si tak údajně ulehčit práci. Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné z pacientek. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Soudy ji osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky staly.

Žena, která strávila 14 měsíců ve vazbě, se soudně domáhá čtyř milionů korun za nezákonné rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění. Ministerstvo spravedlnosti jí loni přiznalo další milion. Ostatní vznesené nároky úřad proplatit odmítá.

Marešová kritizuje i roli, jakou v jejím případu sehrála média. Loni podala žaloby na několik mediálních společností, po každé požaduje odškodné v řádu milionů. Poukazuje na to, že novináři nerespektovali presumpci neviny, když ji například nazývali "sestra smrt". Dnes zmínila také to, že o rozšíření svého obvinění o dalších pět vražd se dozvěděla z telefonátu televizního reportéra, a to v době, kdy její advokátka o posunu v řízení ještě nevěděla.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama