Epidemie spalniček v Česku se dál zhoršuje

Praha - V Praze za týden přibyly další dva případy spalniček. Od ledna jich bylo už 83, nejvíc ze všech krajů. Odborníci hovoří o epidemii, v celém Česku je kolem 130 případů. Loni jich bylo 146. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Spalničky se projevují jako chřipka, nemocný má vyrážku. Život mohou ohrožovat komplikace s nemocí spojené, které se vyskytují až u třetiny případů, například zápal plic.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví

Ve Středočeském kraji přibyly v uplynulém týdnu čtyři nové případy spalniček. Hygienici tak v regionu evidují od začátku roku 24 potvrzených případů. Sdělila to dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Mezi 24 nakaženými ve středních Čechách za letošní rok byli tři děti do čtyř let a 21 dospělých. Žádné z dětí nebylo očkováno, z dospělých neměli očkování čtyři pacienti a ve dvou případech nebylo možno tyto údaje zjistit. Nemocní skončili na infekčních odděleních nemocnic.

S nakaženými bylo v inkubační době v kontaktu 84 lidí. Bylo jim nařízeno vyšetření hladiny protilátek proti spalničkám a očkování v případě, že hladina protilátek nebyla dostatečná. Z toho 36 lidem byla nařízena karanténní opatření. Hygienici od začátku roku uložili protiepidemická opatření 262 lidem, kteří byly v kontaktu s nemocnými z jiných krajů. Z toho celkem 160 jich skončilo v karanténě.

Jedinou účinnou prevencí proti nákaze spalničkami je podle hygieniků očkování, které je v Česku povinné. Je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem.

Mezi 58 nemocnými dospělými nemohlo 46 předložit žádný doklad o očkování, šest dalších bylo očkováno jen jednou dávkou. Z 25 nemocných dětí nebylo plně očkováno 18, další nemocné děti byly očkované na Ukrajině. Odtud podle vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly z počátku tohoto týdne pochází většina případů, které byly do Česka importované. Proočkovanost v této zemi je podle něj velmi nízká. Počty případů spalniček letos stoupají po celé Evropě.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se směrem dolů na obličej, břicho i končetiny. Lékaři vyzývají, aby lidé při podezření na spalničky vyhledali lékaře.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ozdobit stromeček? Toto jsou trendy letošních Vánoc

18.11.2018 21:50 Aktualizováno Novinkami ve vánočních dekoracích na letošní rok jsou například LED řetězy na stromeček ovládané…

Britská policie je na nohou: Lavinově se šíří pistole z Česka, oblíbilo si…

18.11.2018 19:43 Aktualizováno Britští vyšetřovatelé se potýkají s případem plynových pistolí Zoraki turecké výroby, které byly do…

Masarykovo nádraží v Praze bylo téměř celý den mimo provoz, nastal chaos

18.11.2018 19:23 Aktualizováno Porucha trakčního vedení dnes časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy.…

První oběti mrazů? Policie dnes v Praze jela ke čtyřem mrtvým, za víkend…

18.11.2018 17:38 Aktualizováno Policisté dnes vyjížděli v Praze k nálezům čtyř mrtvých, podle prvotního ohledání zatím nic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama