Pomočování u dospělých? Lidé problém tají kvůli studu a posměchu. Pomoc přitom existuje

Praha - Až polovina dospělých lidí někdy během svého života zažije samovolný únik moči. V současnosti těmito problémy trpí každý desátý člověk. Takzvaná inkontinence, tedy pomočování, zhoršuje kvalitu života. Lidé to přitom tají často i před lékaři. Problém je podle odborníků v tom, že společnost na tyto potíže reaguje s odporem či posměchem, i když za ně pacienti nemohou. Novinářům to řekli zástupci spolku Incoforum, který se zabývá problematikou močové inkontinence.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

WC
doporučujeme

Podle lékařů patří samovolný únik moči mezi nejčastější zdravotní problémy. Týká se stále více pacientek a pacientů. Z nedávných průzkumů vyplynulo, že 60 procent inkontinentních se vyhýbá cestování, 58 procent z nich omezují problémy s únikem moči v práci a dvě pětiny nemocných mají sexuální potíže. Přitom 40 procent žen se domnívá, že problém je v jejich vysokém věku, a proto o onemocnění nemluví ani s lékařem.

Inkontinencí trpí nejen starší lidé, ale také nemocní či těhotné ženy a ženy po porodu. Těhotenství je podle lékařů zřejmě jednou z hlavních příčin samovolného úniku moči. V tomto období se podle gynekologa Oldřicha Šottnera vyskytuje pomočování u žen daleko častěji než v dalším obdobích života s výjimkou vysokého stáří. Problémy má 38 procent žen starších 60 let. U každé druhé ženy se objeví alespoň někdy během života.

Podle odborníků by se o problémech s inkontinencí mělo více mluvit. Lidé by měli vědět, že se s tímto onemocněním mohou obrátit nejlépe na praktického doktora, nebo na gynekologa či urologa. Lékaři by měli poznat, kdo potřebuje pomoct a kdy ho mají poslat ke specialistovi. Operace je vhodná pro 20 až 30 procent pacientek. U ostatních pomůže cvičení, úprava životního stylu, snížení fyzické námahy, léky či používání speciálních vložek.

"Během jednoho roku je vydáno v ČR 2,5 miliardy korun za inkontinentní prostředky, takzvané absorpční prostředky, ať už jsou to vložky nebo kalhotky," řekl urolog Lukáš Horčička. Pacienti podle něj čekají v průměru asi tři roky, než se se svými problémy poprvé svěří lékaři. Měli by to přitom udělat, co nejdříve, aby lékař mohl stanovit diagnózu a zvolit vhodný postup k léčbě.

Podle urologa Romana Zachovala si ženy stěžují hlavně na dráždivý močový měchýř, který je nutí často vyhledávat toalety. Takzvaná stresová inkontinence, která se vyskytuje často po porodu třeba při zakašlání, má na kvalitu jejich života menší vliv. Jeden z průzkumů nicméně podle Zachovala ukázal, že únik moči je pro ně stejně nepříjemný bez ohledu na to, kolik moči uniká. Pokles kvality života vnímají už při úniku 20 mililitrů moči.

Zachoval upozornil, že v současné praxi proplácí pojišťovny pleny pacientům, kterým unikne 300 a více mililitrů moči za den. Od příštího roku by pak měly tyto prostředky hradit i lidem s únikem 50 až 100 mililitrů moči za den.

Na problémy s pomočováním chce spolek Incoforum upozornit i během Světového týdne kontinence, který bude od 18. do 24. června. V Praze budou moct lidé navštívit informační stánek v obchodním centru Anděl, kde je s problematikou seznámí zdravotní sestry a lékaři z odborných pracovišť. Doprovodné akce budou i v krajských nemocnicích.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

13.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze…

V neděli 17. listopadu zazvoní všechny telefonní budky, připomenou revoluci

13.11.2019 16:50 V neděli 17. listopadu se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v celé zemi postupně rozezní…

Cizinci byli usvědčeni z posprejování Karlova mostu, soud vynesl tresty

13.11.2019 15:59 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu roční…

Absurdní poplatek zrušen. Upozornění na podezřelé zakázky bude opět zdarma…

13.11.2019 15:51 Na podezřelé veřejné zakázky bude znovu možné bez poplatku upozornit antimonopolní úřad. Ústavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama