Tunelování a činnost v gangu. Krejčířovi kumpáni si odpykají pět let, potvrdil soud

Praha - Pětiletý trest pro bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana za pokus o vytunelování podniku platí. Aleš Zagora si odpyká stejně dlouhý trest za činnost v gangu Radovana Krejčíře a za padělání peněz. Verdikt Vrchního soudu v Praze je pravomocný.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soud zamítl jak odvolání obou obžalovaných, tak i státního zástupce, který pro Pechana požadoval ještě desetimilionový peněžitý trest. Uložené tresty vězení soudci označili za "odpovídající a poměrně shovívavé".

Peněžitý trest by podle předsedy odvolacího senátu Michala Hodouška nebyl přiléhavý, protože Pechanův trestný čin skončil ve stadiu pokusu, od skutku uplynula dlouhá doba, muž byl doposud bezúhonný a navíc musí podle rozsudku společně s Krejčířem zaplatit Čepru náhradu škody ve výši 18,4 milionu korun.

Pechan a Krejčíř vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze pak v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl. Jeden ze členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie.

Pechan i Zagora vinu popírali. Pechan v minulosti připustil, že se s Krejčířem zná, pouze prý ale ze zhruba pěti obchodních schůzek. Zagora zase zlehčoval svou roli ve skupině, prý pouze plnil úkoly svého nadřízeného a neznal souvislosti. "Činnost obžalovaného Zagory byla nepostradatelnou součástí činnosti skupiny. Nemohl být pouhým nevědomým nástrojem," odmítl to Hodoušek.

Soudce dnes označil trestnou činnost Krejčířova gangu za vysoce sofistikovanou, a tudíž i obtížně prokazatelnou. Obžalované pomohly usvědčit odposlechy, Krejčířovy poznámky zabavené při domovní prohlídce jeho vily a především korunní svědek Radek Zwierzyna, jeden z podnikatelových bílých koní.

Krejčířovi vrchní soud v březnu potvrdil za pokus o vytunelování Čepra a za řadu dalších činů 15 let vězení. Soudy mu souhrnný trest uložily v jeho nepřítomnosti. Uprchlý podnikatel je za mřížemi v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let za obchodování s drogami a pokus o vraždu. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrdina z FN Ostrava: Otec při střelbě chránil dceru, škola vyhlásila…

14.12.2019 19:14 Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý…

Záludná rakovina jater. Patříte do rizikové skupiny?

14.12.2019 18:08 Pacienti po transplantaci s léky na potlačení imunity mají vyšší riziko nádorů. Nádory jater jsou…

V deseti obcích se opakují volby, velký zájem hlásí Strakonice

14.12.2019 17:03 Lidé v deseti obcích dnes rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast byla rozdílná,…

Poplach v Sedlčanech: Hoří skládka elektroodpadu, dorazila i chemická…

14.12.2019 16:32 V Sedlčanech na Příbramsku hoří skládka elektroodpadu. Požár vypukl kolem 13:00, hasiči vyhlásili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama