Pražský orloj vydal tajemství, nevěděli o něm ani odborníci

Praha - Restaurátoři orloje na Staroměstské radnici v Praze pátrali po tajné místnosti, o jejíž existenci napovídalo několik indicií, nepodařilo se ji ale objevit. Zato v dutinách u kalendária narazili na kamenné sochy zvířat a dopis od sochaře Vojtěcha Suchardy, který orloj opravoval krátce po druhé světové válce.

Přidejte svůj názor

Praha

Oprava radnice začala loni v dubnu, nyní je orloj v restaurátorských dílnách. Na věž radnice se vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin.

"Když už si myslíme, že o památce, jakou je Staroměstská radnice, víme vše, překvapí nás nějaký nový nález. Rekonstrukce nám darovala sedmdesát let starou zprávu pana Suchardy, který byl v poválečném období pověřen vytvořením nových dřevěných plastik apoštolů a figur na orloji," uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Vzkaz s novinami byl objeven v soše svatého Tomáše, která byla proti těm ostatním lehčí. Při pořízení rentgenového snímku byla v soše objevena dutina a v ní hliníkové pouzdro. V dopise líčí sochař své zklamání, protože chtěl orloj předělat do nové podoby. Nelíbilo se mu, že jsou na orloji sochy, které městu darovali lidé a nesouvisejí s Prahou. S vizí však nepochodil u památkářů. 

V rozích u kalendária za ležícími postavami byla objevena zazděná kamenná zvířata a další motivy. Do prostor není dobře vidět, proto nebylo zatím určeno, co všechny sochy znázorňují. Je však mezi nimi pes, který sedí k divákovi zády, dravec se svěšenou hlavou a nad ním stojící sova. Aby restaurátoři zjistili, z jaké doby pocházejí, odebrali vzorky. Předpokládají však, že by sochy mohly být ze začátku 15. století, o čemž svědčí i jejich umístění za výzdobu z konce 15. století, které je překrývá.

Poslední měsíce restaurátoři pátrali po možné tajné místnosti, která by mohla být ve věži radnice u orloje. Svědčilo o ní rozložení prostor ve věži nebo odlišné zdivo. Místnost se však nepodařilo objevit.

Už loni na podzim objevili řemeslníci pracující na opravách věže radnice čtyři schránky z let 1949 a 1984, tedy let předchozích rekonstrukcí. V tubusech byly vzkazy příštím generacím včetně dopisu, v němž klempíři kritizovali režim po komunistickém převratu v roce 1948. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie a veterináři vtrhli do tržnice SAPA, kontrolují potraviny

22.03.2019 11:19 Veterináři spolu s policisty a celníky dnes v 9:00 zahájili kontrolu tržnice Sapa v Praze - Libuši.…

Na Náchodsku se zřítil vrtulník a začal hořet. Dva mrtví

22.03.2019 11:03 Aktualizováno Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Vrtulník…

Česko po brexitu? Zdražování a delší čekací lhůty jsou jen začátek

22.03.2019 10:50 V pátek 29. března mělo dojít k dělení Evropské unie. Na základě referenda opustí Velká Británie…

Obrali EU o stovky milionů? Policie stíhá čtyři lidi a tři firmy kvůli…

22.03.2019 10:05 Policie stíhá čtyři lidi a tři firmy kvůli podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama