Česko zasáhly supercelární bouřky, dnes udeří znovu. Předpověď do konce týdne

Praha - Českem se v noci přehnaly silné bouřky, nyní se místy vyskytují na Moravě a ve Slezsku. Hasiči odstraňovali popadané stromy, zejména ale odčerpávali vodu ze zaplavených míst, například v Praze zasahovali mezi 00:30 a 5:00 u 12 případů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Bouřkové pásmo postupuje od západu přes Olomoucký kraj dále k severovýchodu. V bouřkách se ojediněle vyskytují nárazy větru kolem 25 m/s, kroupy a přívalové srážky," uvedli meteorologové. 

Popadané stromy komplikují dopravu na železnici, v Plzeňském kraji je to v úseku Klatovy - Běšiny, v Jihočeském kraji mezi stanicemi Rybník a Loučovice a ve Středočeském kraji mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi. Nepříznivé počasí panuje i v sousedním Německu, provoz je tak přerušen i mezi stanicemi Furth im Wald a Domažlice. Vlaky zde nahradily autobusy.

Na Folmavě na Domažlicku padaly až pěticentimetrové kroupy, které poškodily střechy i auta. Hasiči měli v souvislosti s počasím téměř 60 výjezdů. Odstraňovali vyvrácené stromy, čerpali vodu, čistili naplavené bahno a pomáhali s provizorním zakrytím stržených střech. V kraji za noc spadlo až přes 40 milimetrů srážek. Podle amatérských pozorovatelů počasí, takzvaných lovců bouřek, odpoledne a noc přinesly dosud největší letošní bouřkovou situaci a tři mohutné supercelární bouřky, doprovázené krupobitím.

Supercela je prostorově omezený komplex bouřek, jehož část rotuje kolem své vertikální osy a produkuje větší množství krup, které pak v menším omezeném prostoru spadnou. "Podobná situace byla i v Bavorsku, vytvořilo se to v závětří Alp a postupovalo přes Bavorsko k nám," řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Hasiči ve středních Čechách v noci na dnešek kvůli bouřce odstraňovali popadané nebo nahnuté stromy a čerpali vodu ze zatopených prostor. Odstraňování stromů bylo podle něj nejčetnější na Benešovsku, ojedinělé případy se vyskytly také na Kolínsku, Mělnicku, Kutnohorsku, Příbramsku a v okrese Praha-východ.

Nad Jihomoravským krajem se dnes časně ráno přehnala silná bouřka, hasiči od 3:00 do 7:00 vyjížděli k více než dvěma desítkám událostí. Nejvíce zásahů měli na Hodonínsku, a zejména v okolí Kyjova, kde museli pomáhat na 14 místech. Například v Havlíčkově ulici v Kyjově vznikla po dešti laguna. V ulici Mezi Mlaty voda zatopila šachtu a podzemní garáže do výšky asi 40 centimetrů na ploše 50 krát 20 metrů.

Dnes večer se bouřky vrátí. Objevit by se měly hlavně na jihu Česka, kde je mohou doprovodit i přívalové srážky. Teploty 21 až 25 °C, na jihovýchodě území místy až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C, na Šumavě kolem 19 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude během dne měnit na severovýchodní. V bouřkách vítr přechodně zesílí.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo až oblačno. Na většině území déšť nebo přeháňky, místy trvalejší srážky. Ojediněle bouřky. Večer v Čechách od západu ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, při trvalejších srážkách kolem 17 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, informuje chmi.cz.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Oblačno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Místy přeháňky, ojediněle bouřky, zejména na Moravě a ve Slezsku. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, na západě Čech až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):
Polojasno až oblačno, na jihu a východě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od neděle do úterý:
Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, zejména v odpoledních hodinách. Nejnižší noční teploty 17 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 29 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otec roky zneužíval nezletilou dceru a její kamarádky, dostal šest let…

22.08.2019 15:05 Za znásilnění tří nezletilých dívek půjde třiačtyřicetiletý muž ze Zlína na šest let do vězení.…

Pozor na kulmy a fény, jeden vás může i zabít. ČOI se při kontrole zhrozila

22.08.2019 13:11 Aktualizováno U většiny přístrojů pro péči o vlasy prověřených Českou obchodní inspekcí (ČOI) odhalila kontrola…

Křeček rozsekl sporný případ: Vjezd do garáže není veřejným prostranstvím

22.08.2019 12:34 Vjezd do garáže není veřejným prostranstvím a nelze ho zpoplatnit, upozornil zástupce veřejné…

Nepřiměřenost exekuce? ÚS se zastal může, který má přijít o byt v dražbě

22.08.2019 11:53 Ústavní soud (ÚS) dal muži novou šanci zvrátit exekuční prodej bytu kvůli vymožení pohledávky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama