Nebezpečná jablka? Jejich vnitřek obsahuje kyanid. Můžete se z něj otrávit?

Praha - Mnoho z nás si jistě dodnes pamatuje na varování našich rodičů nebo babiček před konzumací jadérek z jablek. Tehdy jsme asi jejich varování před možnou otravou nebrali moc vážně, přesto měli z části pravdu. Jablečná jadérka opravdu obsahují vysoce nebezpečný kyanid. Je ale možné se z nich otrávit?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Přesněji řečeno, jablečná jadérka obsahují amygdalin, tedy kyanogenní glykosid. Tato látka je sice uzavřena uvnitř jádra, pokud jej ale člověk rozkrájí nebo rozkouše, do těla se v žaludku uvolní amygdalin, který se přemění na kyanovodík.

Ten je sám o sobě jedovatý, zabrání buňkám vázat na sebe kyslík a to vede ke smrti. Ostatně stejně působí kyanid jako plyn, který používali už Němci během druhé světové války.

Co by se tedy stalo, pokud byste jadérka snědli? Pokud je nerozkoušete, tak vůbec nic. Jejich skořápka je natolik odolná, že se v těle nerozloží. Pokud je naopak překousnete, tak se s největší pravděpodobností také nic nestane. Uvolněné množství je natolik malé, že pro dospělého člověka není nebezpečné.

Museli byste sníst opravdu velké množství těchto jadérek, aby to s vámi nějak zahýbalo. Podle odborníků řádově až několik kilogramů najednou. A to by udělal jen málokdo.

Horší situace je ale u malých dětí. Těm stačí pouhých pár stovek jadérek a mohou se u nich projevit následky otravy. Mnohem více ale hrozí jiné nebezpečí - zácpa.

Pecky a jádra totiž způsobují spíše zácpu než otravu. Přesto ale může jejich úmyslná konzumace otravu vyvolat, a své o tom ví i lékaři. Ti evidují několik desítek případů, kdy se lidé neuváženou konzumací jadérek otrávili.

Není přitom bez zajímavosti, že ačkoliv se v souvislosti s otravou hovoří hlavně o jablcích, amygdalin obsahují i ostatní druhy ovoce. Najdeme jej v peckách třešní, broskví a v mnohých dalších.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exodus novinářů z Lidových novin pokračuje, skončil i fejetonista Putna

25.09.2018 16:48 Praha - Po Petře Procházkové končí v Lidových novinách fejetonista Martin C. Putna a další dva…

Orkán Fabienne se prodraží: Klienti pojišťoven nahlásili škody už za 100…

25.09.2018 15:51 Praha - Odhady škod, které způsobila klientům pojišťoven v neděli večer a v pondělí bouře Fabienne,…

Trest za zlý komentář u fotky dětí je pravomocný. Žena verdikt přijala

25.09.2018 15:39 Tachov - Podmíněný trest a pokuta, kterou tachovská soudkyně Michaela Řezníčková vyměřila 10. září…

V Česku začala topná sezóna, letos později. Jak uspořit náklady?

25.09.2018 15:16 Praha - Po náhlém ochlazení v Česku začala topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhému létu a teple…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama