Akce Sandokan: Inspektoři zabavili v Česku olej z krokodýla či vorvaní zub

Praha - Inspektoři životního prostředí loni mimo jiné zabavili i 347 zvířat a dalších více než 1200 zakázaných výrobků ze zvířat. Nejčastěji zákon porušovali Vietnamci, mají na svědomí 44 procent loňských případů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Velryby, ilustrační fotografie
doporučujeme

Inspektoři loni provedli 600 kontrol, nejvýznamnější z nich byla akce Sandokan, při které spolu s celníky zkontrolovali téměř 2000 zásilek, přes 1200 cestujících a skoro 3000 zavazadel mířících do Vietnamu. Celkem inspektoři v této oblasti uložili 198 pokut za 417.500 korun.

Kromě živých zvířat zabavili inspektoři i konzervy s jeseteřím masem, zub a obratel vorvaně či výrobky s obsahem oleje z krokodýla. Opakovaně inspektoři nacházejí v zásilkách korály, dovezené jako suvenýry od moře, nebo výrobky tradiční čínské medicíny. Mezi mini je například medvědí žluč nebo mošus, což je výtažek z pohlavních žláz asijského jelínka.

Někdy se převozu dopouštějí i nevědomí turisté. "Existuje hrana, kdy je to ještě přestupek, a kdy jde o trestný čin. Poté to mizí z našich statistik a dostává se to do statistik policie," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss. 

Ve 44 procentech případů zjistili inspektoři pachatele vietnamské národnosti. Je to podle ředitele dlouhodobý trend, v roce 2016 bylo pachatelů vietnamské národnosti 56 procent, o rok dříve 50 procent.

Největší hříšník je na dráze

Nejvíce pokut od ČIPZ padlo loni za chybné nakládání s odpady, a to 897. Kromě pokut vybrala inspekce loni i poplatky ve výši 900 milionů korun. "Inspekce tak státu přinesla za rok přes jednu miliardu korun," řekl Geuss.

Nejvyšší pokuty, po dvou milionech korun, dostaly tři velké společnosti. Za nepovolené kácení dostal pokutu podnik Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Nepovolené nebo neohlášené kácení se týkalo 1043 dřevin. "SŽDC zákon o ochraně přírody a krajiny dlouhodobě obchází, protože za nadřazený považuje zákon o dráze," řekl ředitel. Pokuta je již pravomocná a byla zaplacena. Vyjádření SŽDC i dalších firem, které dostaly pokutu, ČTK zjišťuje.

Stejně vysokou pokutu jako SŽDC dostala firma Klio za vypouštění nedostatečně vyčištěných vod do Zličínského potoka. "Pro společnost Klio to nebyla jen otázka roku 2017, potýkali jsme se s tím i v letech 2016 a 2015," řekl ředitel Oblastního inspektorátu Praha Václav Beroušek. Po zásazích inspekce podle něj firma svoji činnost v daném místě ukončila.

Dva miliony musí zaplatit také společnost Lagron, která nezalesnila deset hektarů holin po těžbě dřeva na Ústecku. Pokutu 1,9 milionu korun vyměřili inspektoři podnikateli Jiřímu Čížkovi kvůli nedostatečné péči o lesní pozemky na Bruntálsku a umožnil vznik holin o výměře osm hektarů. Další vysoké pokuty se týkají odběru podzemní vody, nakládání s odpady a znečišťování ovzduší.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 15:44 Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Od prostituce k manipulaci s tendry. Sametová revoluce změnila i praktiky…

21.09.2019 13:35 Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama