Automechanik dostal vězení za popojíždění s vozy v servisu, ÚS se ho zastal

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikt nad automechanikem, který dostal osm měsíců vězení za porušení zákazu řízení. V uzavřeném areálu autoservisu při opravách přemisťoval auta na vzdálenost deseti či 15 metrů. Muž si trest již odpykal, mohl by žádat odškodnění.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Základem celé kauzy je starší trest zákazu řízení. Kvůli vyšetřování podezření z další trestné činnosti, které se neprokázalo, sledovali policisté autoservis kamerami. Zjistili, že v letech 2015 a 2016 muž nejméně 28krát usedl na jednu až tři minuty za volant.

Obvodní soud pro Prahu 5 v tom spatřoval porušení zákazu řízení, a tedy trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle ústavních soudců ale justice dostatečně nepřihlédla ke specifickým okolnostem. 

"Stěžovatel nepoužíval předmětná vozidla pro potřebu sebe nebo někoho jiného (nebo něco) někam přemístit, nýbrž pouze vykonával činnost automechanika, kterou jako takovou zakázanou neměl," stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida. Připomněl, že k řemeslné živosti spočívající v opravách silničních vozidel mechanik ani nepotřeboval řidičské oprávnění.

"Klient v této chvíli již ve výkonu trestu není, neboť již musel vykonat celý uložený trest odnětí svobody v rozsahu celkem osm měsíců (propuštěn byl minulý rok v červenci), přičemž nebyl podmíněně propuštěn ani po vykonání poloviny trestu, i když pro to splnil všechny podmínky," sdělil advokát stěžovatele Robert Plicka.

Obžalobu by měl znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 5. Bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem ÚS. Plicka pokládá zproštění za velmi pravděpodobné. "I když nezákonné omezení svobody člověka a pobyt ve vězení je těžko napravitelný prostřednictvím finančního odškodnění, ale může zmírnit dopady takto nezákonného postupu státu," uvedl advokát.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na silnicích: V Kralupech se srazil vlak s kamionem, několik…

18.09.2018 17:39 Aktualizováno Kralupy nad Vltavou - V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se dnes kolem 8:00 srazil motorový vlak s…

Za zombie drogu až 18 let vězení. Policie stíhá osm lidí, jed se vyskytuje…

18.09.2018 14:58 Ostrava - V souvislosti s případem syntetických drog, které se šíří Moravskoslezským krajem,…

Útok muslima v Česku? Slovenská tajná služba o jeho radikalizaci věděla

18.09.2018 13:07 Bratislava - Slovenská civilní tajná služba (SIS) měla poznatky o radikalizaci mladíka původem ze…

Černý den pro pražskou MHD: Vykolejila tramvaj, do další nabouralo auto

18.09.2018 13:01 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích dnes ráno vykolejila tramvaj po srážce s osobním autem. Zraněného…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama