Češi se pořádně prohnou? Máslo je dražší než před rokem. A bude ještě mnohem hůř

Praha – Nejen Česká republika prožívala na konci loňského roku „máselnou krizi“, když se cena za čtvrtku másla vyšplhala až na 60 korun. Pak sice opět klesla, ale jak se zdá, problémy jsou zpět. Máslo bylo totiž letos v květnu dražší o takřka pětinu v porovnání s květnem loňským.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Vysoká cena másla v ČR

Ceny v EU vyletěly oproti loňskému červnu nahoru o 18 %, v Česku dokonce o 19 %. Vyplývá to ze statistik Evropské komise. Pokud tento nepříjemný trend zvyšování cen bude trvat dál, budeme si muset po prázdninách zřejmě sáhnout hlouběji do kapsy.

V Česku proti loňskému roku vzrostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší je ale také máslo, ovoce či zelenina. Opakovat by se teď mohla krize z loňského roku. Podle ČSÚ byla totiž v květnu průměrná cena za 250 gramů čerstvého másla 49,22 Kč, což bylo zvýšení o více jak tři koruny oproti letošnímu dubnu.

Na problémy na twitteru poukázal i ekonom Lukáš Kovanda. „Po prázdninách Česko pravděpodobně zasáhne další "máselná krize". V rámci EU jsou ceny momentálně meziročně o 18 % výše, v ČR dokonce o 19 %. Už během srpna překonají evropské ceny másla loňská absolutní maxima. Důvodem je slabší jarní produkce mléka v EU a stále silná poptávka," vysvětluje odborník.

Změna už se projevila i na cenách ve velkých řetězcích. Například Tesco a další prodávají čtvrtku másla za 49,90 Kč. Albert aktuálně prodává máslo za 39,90 Kč, jde ale o cenu akční. Běžná cena je také 49,90 Kč.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči začnou odstraňovat odpad z hořící haly v Litvínově, dorazí…

20.09.2018 11:00 Aktualizováno Litvínov - Hasiči dnes začnou pod dozorem statika a s pomocí speciální techniky vyvážet prohořelý a…

Kvalita života? Česko se zařadilo těsně za USA. Nový žebříček zde

20.09.2018 07:41 Praha - Česká republika se v kvalitě života letos umístila v mezinárodním srovnání na 26. místě.…

Největší železniční katastrofa v Česku: Režimu by zničila pověst, skoro…

19.09.2018 15:52 Je pondělí 14. listopadu roku 1960, půl šesté večer. Většina lidí se právě vrací z práce domů, a to…

Mladý řidič se zabil při nárazu do klád. Další smrtelné nehody na D1 a…

19.09.2018 15:00 Aktualizováno Frýdek-Místek/Jihlava - Dvacetiletý muž zemřel v úterý večer při dopravní nehodě u obce Návsí na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama