Knížák prohrál u Ústavního soudu, musí se Fajtovi omluvit za drsný výrok

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Milana Knížáka proti rozsudku Vrchního soudu v Praze. Bývalý ředitel Národní galerie (NG) se tak musí omluvit současnému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Knížák, Milan
doporučujeme

Sporný výrok zazněl v roce 2010 v pořadu České televize Kontexty a týkal se Fajtova působení jako ředitele Sbírky starého umění v druhé polovině 90. let. Knížák řekl, že kunsthistorici, kteří před ním NG řídili, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," prohlásil Knížák.

Pravomocný rozsudek vynesl Vrchní soud v Praze předloni v prosinci. Původně stanovil, že Fajt na omluvu nárok nemá, kunsthistorika se však poté zastal Nejvyšší soud. Vrchní soud proto vynesl nový verdikt, který už Nejvyšší soud loni potvrdil, stejně jako nyní ÚS.

Podle ústavních soudců sporný výrok není hodnotící, ale skutkový, a bylo tedy Knížákovou povinností ho u soudu doložit. Knížák ale pravdivost neprokázal.

Fajt poukazoval mimo jiné na to, že jako šéf jedné ze sbírek neměl na finanční chod instituce vliv. Podle pravomocného verdiktu skutečně nelze na základě důkazů dospět k závěru, že by Fajt galerii zcela zruinoval.

"Ústavní soud potvrdil, že nelze nikoho veřejně pomlouvat ani hanobit. Je zásadně důležité nejen pro mě, ale pro celou společnost, že je tady výrok, který potvrzuje, že lhát se nemá a nesmí. Pan Knížák je mistrem manipulací, sám káže vodu a pije víno," řekl dnes ČTK k rozhodnutí Ústavního soudu Fajt.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší transport nosorožců do Afriky: ZOO Dvůr Králové spustí unikátní…

20.06.2019 14:58 ZOO Dvůr Králové nad Labem v neděli ráno zahájí transport pěti vzácných nosorožců černých do…

Smrt na silvestra v Praze: Rus řídil opilý po hádce s manželkou, zabil…

20.06.2019 14:26 Aktualizováno Rus Oleg Gubin, který o silvestrovské noci zabil svým autem v centru Prahy turistku z Kolumbie,…

Oteplování výrazně prodlouží vegetační období v Česku. Následky budou…

20.06.2019 13:57 Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech…

Jiří Mádl se zastal Richarda Krajča. Andreje Babiše srovnal se známým…

20.06.2019 11:34 Herec a režisér Jiří Mádl, který se aktivně zapojil do demonstrací proti premiérovi Andreji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama