Hacker napadl počítače v rokycanské nemocnici, žádá uhrazení částky v kryptoměně

Rokycany - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku minulou sobotu napadl hacker. Vyzval správce sítě k uhrazení částky ve virtuální měně, která se zobrazila na všech monitorech v síti. Nemocnice na to nepřistoupila.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Útok hackera, ilustrační fotografie

Hacker omezil běžný chod státního zařízení, počítačová síť v nemocnici nefunguje. "Dosud neznámý pachatel získal neoprávněně přístup k uloženým datům společnosti, která zašifroval a tím je učinil nefunkční," uvedla rokycanská policejní mluvčí Hana Kroftová. 

"Nějakým způsobem se systém dnes rozběhne, ale určitě ne plnohodnotně," řekl ČTK ředitel nemocnice Roman Mudra. Plnohodnotně bude v provozu asi až v pondělí.

Vedení zařízení na vydírání nepřistoupilo. "On se ani nikdo nepřihlásí. Na obrazovce se jen objevilo, abychom zaslali nějaké soubory na zkoušku, že nám je odkódují," uvedl. Léčebna to ovšem nemohla udělat, protože informace ve zdravotnictví jsou většinou tajné. Nemocnici se nikdy nic takového nestalo a netuší, kdo za nabouráním sítě může stát.

"Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, na který jsme se okamžitě obrátili, řekl, že nejčastěji se to stane tím, když někdo otevře něco v e-mailu," uvedl Mudra. Policisté případ prověřují pro podezření z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Nefunkční počítače neomezily léčbu, ale měly vliv například na odchody pacientů, protože chyběly údaje, kdy má být jaký pacient propuštěn. 

V nedaleké Plzni napadli 13. dubna neznámí hackeři počítačový systém soukromého Gymnázia Františka Křižíka. Nainstalovali do něj takzvaný ransomware, který ho zašifroval, a školu vydírali. Za odblokování chtěli šest bitcoinů, což odpovídá asi milionu korun, potom cenu snížili na čtvrt bitcoinu. Škola ale nezaplatila. Škole útok zkomplikoval přijímací zkoušky a písemné maturity, zároveň přišla o účetnictví. V prvních dnech gymnázium zachraňovaly soukromé počítače učitelů. Ke všem datům se škola nakonec dostala, ale musela celý systém nastavit znovu.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč Češi smrdí a jedí hnusné jídlo? Přistěhovalci na rovinu řekli, co se…

20.09.2018 14:37 Praha - Přemýšleli jste někdy nad tím, jak český národ a místní kulturu vnímají nikoliv turisté,…

Zmizí Praha ze seznamu UNESCO? Ministerstvo kultury zatím mlčí, ozvaly se…

20.09.2018 13:15 Praha/Český Krumlov - Představitelé dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO se dnes v Českém…

Kvalita života? Česko se zařadilo těsně za USA. Nový žebříček zde

20.09.2018 13:11 Aktualizováno Praha - Česká republika se v kvalitě života letos umístila v mezinárodním srovnání na 26. místě.…

Čech je stíhán za mnohamilionové podvody, dopadli ho v Chorvatsku

20.09.2018 11:58 Hradec Králové - Muž z Hradce Králové odsouzený a stíhaný za milionové podvody byl dopaden v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama