Hacker napadl počítače v rokycanské nemocnici, žádá uhrazení částky v kryptoměně

Rokycany - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku minulou sobotu napadl hacker. Vyzval správce sítě k uhrazení částky ve virtuální měně, která se zobrazila na všech monitorech v síti. Nemocnice na to nepřistoupila.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Útok hackera, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hacker omezil běžný chod státního zařízení, počítačová síť v nemocnici nefunguje. "Dosud neznámý pachatel získal neoprávněně přístup k uloženým datům společnosti, která zašifroval a tím je učinil nefunkční," uvedla rokycanská policejní mluvčí Hana Kroftová. 

"Nějakým způsobem se systém dnes rozběhne, ale určitě ne plnohodnotně," řekl ČTK ředitel nemocnice Roman Mudra. Plnohodnotně bude v provozu asi až v pondělí.

Vedení zařízení na vydírání nepřistoupilo. "On se ani nikdo nepřihlásí. Na obrazovce se jen objevilo, abychom zaslali nějaké soubory na zkoušku, že nám je odkódují," uvedl. Léčebna to ovšem nemohla udělat, protože informace ve zdravotnictví jsou většinou tajné. Nemocnici se nikdy nic takového nestalo a netuší, kdo za nabouráním sítě může stát.

"Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, na který jsme se okamžitě obrátili, řekl, že nejčastěji se to stane tím, když někdo otevře něco v e-mailu," uvedl Mudra. Policisté případ prověřují pro podezření z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Nefunkční počítače neomezily léčbu, ale měly vliv například na odchody pacientů, protože chyběly údaje, kdy má být jaký pacient propuštěn. 

V nedaleké Plzni napadli 13. dubna neznámí hackeři počítačový systém soukromého Gymnázia Františka Křižíka. Nainstalovali do něj takzvaný ransomware, který ho zašifroval, a školu vydírali. Za odblokování chtěli šest bitcoinů, což odpovídá asi milionu korun, potom cenu snížili na čtvrt bitcoinu. Škola ale nezaplatila. Škole útok zkomplikoval přijímací zkoušky a písemné maturity, zároveň přišla o účetnictví. V prvních dnech gymnázium zachraňovaly soukromé počítače učitelů. Ke všem datům se škola nakonec dostala, ale musela celý systém nastavit znovu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Války o vodu? Vysychání je větší hrozba pro Zemi než CO2, děsí expert

20.04.2019 14:38 Aktualizováno Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a…

S vážnou chřipkou letos skončilo na jipce 617 Čechů, třetina zemřela

20.04.2019 14:03 S vážnou chřipkou letos skončilo na odděleních intenzivní péče v nemocnicích do minulého pátku 617…

Nedočkavci už se koupají, nejteplejší je přehrada Nové Mlýny III

20.04.2019 13:16 Slunečné počasí s odpoledními teplotami přes 20 stupňů Celsia láká už některé nedočkavce ke koupání…

V Praze se nesmí rozdělávat ohně, platí i zákaz kouření v parcích a…

20.04.2019 13:04 Praha dnes v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigaret. Obává se vzniku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama