V Česku přibylo 94 pacientů s HIV. Víte, jak se virus nepřenáší?

Praha - Za pět měsíců letošního roku se nakazilo virem HIV 94 osob. Je to méně než za stejné období loňského roku, kdy nově nakažených bylo 104. Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 3254 osob, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mezi nakaženými výrazně převažují muži, od začátku roku bylo pozitivně na HIV virus diagnostikováno 85 mužů a devět žen. Nejvíc lidí se nakazilo v březnu, kdy jich bylo 22. V květnu, který je zatím posledním měsícem, za který úřady zveřejnily údaje, bylo nakažených 16, z toho 14 mužů a dvě ženy. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

V květnu úřady také zaznamenaly u dvou HIV pozitivních osob nově rozvinutou nemoc AIDS. Na AIDS v květnu také dva lidé v Česku zemřeli.

Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 2800 mužů a 484 žen. Nejvíc nakažených, 1595, zaznamenaly úřady v Praze. Nejméně nakažených, 43, je evidováno na Vysočině.

Počty nových případů bez ohledu na krátkodobé výkyvy rostou už od roku 2002. Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky, či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. 

Virus HIV je mimořádně citlivý k vnějším vlivům. Zničí ho teplota nad 60°C i běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí ihned hyne. Z těchto důvodů je jeho přenos jinak než přímým pohlavním či análním stykem, krevní transfuzí nebo injekční stříkačkou krajně nepravděpodobný. Virus se v nepatrném množství nachází i ve slinách, slzách a potu, informuje hiv-prevence.cz. V nich se však zpravidla vyskytuje pouze v podprahovém množství, které samo o sobě k vyvolání infekce nestačí.

Přestože je riziko nákazy mateřským mlékem poměrně malé (odhaduje se na 12 až 14 %), některé HIV pozitivní matky nakazí své dítě právě při kojení. Často se tak děje v rozvojových zemích.

Vyšetření krve odhalí virus až za dva měsíce od nákazy. První příznaky může nakažený pozorovat v průběhu druhého až šestého týdne po infikování. V této době se u 60 až 70 % nakažených objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Mezi časté průvodní jevy nákazy patří zvětšené mízní uzliny na více místech těla, například na krku, v tříslech a v podpaží, horečka převyšující 38°C , noční pocení a zánět hltanu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest za posprejování Karlova mostu? Žalobce žene dva cizince k soudu

17.07.2019 18:48 Státní zástupce podal dnes odpoledne soudu návrh na potrestání dvou cizinců, které policie v…

Kolik poslali Češi na obnovu Notre-Dame? Část peněz už dorazila do Francie

17.07.2019 18:36 Česká biskupská konference (ČBK) dnes odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v…

Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není…

17.07.2019 16:25 Aktualizováno K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři…

15 dětí zraněno na Strakonicku, prolomila se pod nimi hotelová terasa

17.07.2019 16:17 Aktualizováno Na Strakonicku se v úterý zranilo 15 dětí. Prolomila se pod nimi hotelová terasa. Žádné dítě nemá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama