V Česku přibylo 94 pacientů s HIV. Víte, jak se virus nepřenáší?

Praha - Za pět měsíců letošního roku se nakazilo virem HIV 94 osob. Je to méně než za stejné období loňského roku, kdy nově nakažených bylo 104. Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 3254 osob, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mezi nakaženými výrazně převažují muži, od začátku roku bylo pozitivně na HIV virus diagnostikováno 85 mužů a devět žen. Nejvíc lidí se nakazilo v březnu, kdy jich bylo 22. V květnu, který je zatím posledním měsícem, za který úřady zveřejnily údaje, bylo nakažených 16, z toho 14 mužů a dvě ženy. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

V květnu úřady také zaznamenaly u dvou HIV pozitivních osob nově rozvinutou nemoc AIDS. Na AIDS v květnu také dva lidé v Česku zemřeli.

Celkem se od roku 1985 v Česku nakazilo virem HIV 2800 mužů a 484 žen. Nejvíc nakažených, 1595, zaznamenaly úřady v Praze. Nejméně nakažených, 43, je evidováno na Vysočině.

Počty nových případů bez ohledu na krátkodobé výkyvy rostou už od roku 2002. Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky, či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. 

Virus HIV je mimořádně citlivý k vnějším vlivům. Zničí ho teplota nad 60°C i běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí ihned hyne. Z těchto důvodů je jeho přenos jinak než přímým pohlavním či análním stykem, krevní transfuzí nebo injekční stříkačkou krajně nepravděpodobný. Virus se v nepatrném množství nachází i ve slinách, slzách a potu, informuje hiv-prevence.cz. V nich se však zpravidla vyskytuje pouze v podprahovém množství, které samo o sobě k vyvolání infekce nestačí.

Přestože je riziko nákazy mateřským mlékem poměrně malé (odhaduje se na 12 až 14 %), některé HIV pozitivní matky nakazí své dítě právě při kojení. Často se tak děje v rozvojových zemích.

Vyšetření krve odhalí virus až za dva měsíce od nákazy. První příznaky může nakažený pozorovat v průběhu druhého až šestého týdne po infikování. V této době se u 60 až 70 % nakažených objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Mezi časté průvodní jevy nákazy patří zvětšené mízní uzliny na více místech těla, například na krku, v tříslech a v podpaží, horečka převyšující 38°C , noční pocení a zánět hltanu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně

09.08.2020 21:54 Aktualizováno Policie vyšetřuje rasistický článek o tragickém požáru v Bohumíně. Na twitteru to dnes uvedl…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Kam vyrazit na dovolenou do ciziny? Řecký Kos je bezpečný a navíc bez davů…

09.08.2020 20:17 Ještě před několika měsíci to vypadalo, že strávíme letošní dovolenou v Česku. Hranice se ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama