Vražda bez mrtvoly: Zmizení Říhy zůstává záhadou, soud obžalované osvobodil

Liberec - Muže, kteří byli obžalováni v případu 15 let staré vraždy Martina Říhy, liberský krajský soud osvobodil. Jejich vinu se nepodařilo jednoznačně prokázat. Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil se namístě vzdali práva na odvolání, obhájkyně nepřítomného Josefa Pavelky si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupce Martin Tvrdík chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku.

Přidejte svůj názor

soudy

"Nebyl shromážděn dostatek důkazů pro to, abychom dospěli k závěru, že byla vina obžalovaných zcela jednoznačně a nepochybně prokázána. Státní zástupce měl komplikovanou situaci, jelikož je všeobecně známo, že tělo zemřelého Martina Říhy, jak to uvádí obžaloba, se nenašlo," řekla v odůvodnění rozhodnutí předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha byl v lednu 2004 pravomocně odsouzen za vytunelování kampeličky k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů podvodem připravili 2930 členů záložny o 276 milionů Kč. Říha ale už v dubnu 2003 po propuštění z vazby zmizel a dlouho patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že z republiky odjel.

Policie ale dospěla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí únosu a vraždy. Šulc, Malý a Stratil podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy 17. dubna 2003 a odvezli do penzionu v Josefově Dole na Jablonecku. Tam ho podle obžaloby mučili, aby prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky. Podle tvrzení jednoho svědka ho pálili letlampou a vrtali mu kolena vrtačkou. V mučení podle obžaloby pokračovali na neznámém místě. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni o tom, že na následky týrání a aplikace neznámé látky Říha zemřel. Jeho dům podle spisu následně prohledal obžalovaný Josef Pavelka s komplicem, nic ale nenašli.

Všichni obžalovaní z vraždy vinu odmítli. "Trestný čin, který je mi kladen za vinu, jsem nespáchal. Říha byl můj kamarád, po propuštění z vazby říkal, že tady nemůže zůstat ani minutu. Volal on mně, chtěl vyměnit peníze za eura nebo marky," řekl dnes ve své závěrečné řeči Šulc. Také Stratil popřel, že by měl na údajné Říhově smrti podíl. "Celou věc vnímám jako špinavou pomluvu, jsem úplně vyřízený člověk. Nemám proti tomu žádnou obranu," řekl. Také Malý vinu odmítl: "Nevím, proč jsem tady, nemám s tím nic společného."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

15.10.2018 21:50 Aktualizováno V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří zhruba od 19:00 výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí…

Korespondenční volby? Většina Čechu by byla pro, ukázal průzkum

15.10.2018 19:45 Tři čtvrtiny Čechů by umožnily volit korespondenčně krajanům v zahraničí i těm, kteří v době voleb…

Aktivisté stále okupují Kliniku, SŽDC na ně chce poslat exekutora

15.10.2018 19:34 Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádá exekutora o vyklizení budovy bývalé plicní kliniky v…

Lesní požár na Liberecku je pod kontrolou. Hašení ještě potrvá, vrtulník…

15.10.2018 16:05 Aktualizováno Hasičům se podařilo dnes odpoledne lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama