Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík neskončí na vozíčku

Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli nádoru odstranili část stehenní kosti a místo ní mu dali endoprotézu se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. Zároveň provedli náhradu kolenního kloubu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Operace je unikátní pro Českou republiku i pro země bývalého evropského východního bloku. Třiadvacetiletý mladík by neměl mít v budoucnu větší omezení v pohybu.

Šestihodinovou operaci lékaři provedli v polovině července. Muži vzali od kolena dvě třetiny stehenní kosti včetně některých měkkých tkání a části svalů. Díky ponechání třetiny kosti zůstal muži kyčelní kloub a bylo potřeba nahradit pouze kloub kolenní. "Snažili jsme se mu zachovat co nejvíce jeho kostí. V opačném případě by měl sešroubovanou půlku nohy a pohyb by byl složitější. Navíc čím méně cizího materiálu v těle je, tím méně může vzniknout problémů a je snadnější i rehabilitace," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Po odstranění části kosti se nabízela možnost náhrady štěpem, u dlouhých kostí však hrozí odumření původní části, nebo to, že se protéza s kostí nesroste. "Další možností byla dříková endoprotéza, která by se však těžko ve zbytku stehenní kostí zachytila, protože by neměla dostatek kotvení," řekl přednosta I. ortopedické kliniky nemocnice Tomáš Tomáš. Podle něj by se časem kousek stehenní kosti uvolnil, protože je v místě vyvíjený velký tlak.

Proto ortopedi zvolili způsob náhrady endoprotézou se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. "Je to implantát, který nebyl dosud v České republice použitý," dodala Veselá.

Muž rehabilituje a časem se bude jeho stav zlepšovat. Nelze předpokládat, že by se vrcholově věnoval sportu, ale ani to, že by skončil například na vozíčku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach a evakuace v Praze: Část obchodního centra zamořily jedovaté výpary

24.03.2019 18:39 Aktualizováno Kvůli výparům z nátěru podlahy v obchodním centru na pražském Chodově byl dnes odpoledne z…

Z bytu v Jablonci šlehaly plameny. 12 lidí evakuováno, tři zranění

24.03.2019 17:55 Při požáru v jednom z bytů v domě v Jablonci nad Nisou bylo dnes evakuováno 12 lidí, tři z nich se…

Turisté, pozor: Lanovka na Sněžku nepojede kvůli jarní údržbě

24.03.2019 17:06 Turisté, kteří budou chtít navštívit nejvyšší českou horu Sněžku, se budou muset ve všední dny od…

"Buranství Zemana." Kampaň #MeToo v Česku nic nezměnila, zoufá si…

24.03.2019 11:52 Aktualizováno Česku dominuje patriarchát a ani kampaň #MeToo nezměnila nic na tom, že se zde bagatelizuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama