Soud musí znovu řešit případ fotbalisty Káníka, zastal se ho exministr Pelikán

Brno/Strakonice - Nejvyšší soud vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou ve prospěch bývalého prvoligového fotbalisty Michala Káníka podal exministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Okresní soud ve Strakonicích porušil zákon, kauzou se musí znovu zabývat.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Okresní soud vydal trestní příkaz v prosinci 2015. Uznal Káníka vinným z podplácení kvůli ovlivňování fotbalových zápasů. Bývalý fotbalista Českých Budějovic, Příbrami a Plzně dostal rok vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a také pokutu 30.000 korun s náhradním trestem 30 týdnů vězení, pokud by peníze nezaplatil.

Pelikán ale upozornil na to, že pokud justice rozhoduje formou trestního příkazu, nesmí délka vězení v součtu s náhradním trestem přesahovat jeden rok. 

Káník sice trestním příkazem ve Strakonicích dostal jen podmíněný trest, přesto měl později zamířit do vězení. Už dříve si totiž vyslechl trest za daňové podvody, a byl proto v podmínce. Nyní je zřejmě na svobodě, Nejvyššímu soudu se ale nepodařilo jej kontaktovat, dnešního jednání se proto nezúčastnil.

Strakonický soud případ otevře znovu. "Pokud se rozhodne věc opětovně rozhodnout trestním příkazem, pochopitelně musí tresty přiměřeně snížit, aby nebyla překročena hranice jednoho roku," řekl soudce NS František Hrabec.

Káník figuroval ve skupině 22 lidí, kteří podle obžaloby ovlivňovali zápasy především v nižších fotbalových soutěžích. Někteří přijali trestní příkazy, u dvou strakonický soud stíhání zastavil, vinu dalších projednával v hlavním líčení. Nedávno uložil 15 fotbalistům podmíněné tresty od 18 do 30 měsíců a pokuty v rozmezí 10.000 až 40.000 korun. Takzvaná sázkařská mafie podle obžaloby ovlivňovala výsledky desítek zápasů ČFL, poháru a juniorské fotbalové ligy v letech 2012 a 2013 částkami, které převyšovaly i 200.000 korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni, nacisti a komunisti jim ze…

17.11.2018 21:57 Aktualizováno Ceny Paměti národa dnes v Národním divadle v Praze obdrželi za své statečné postoje čtyři lidé.…

U Labské boudy v Krkonoších vypukl rozsáhlý požár, dorazily i cisterny z…

17.11.2018 21:29 Aktualizováno Hasiči večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších nad Labskou boudou. Oheň zasáhl plochu 600 krát…

Stovky lidí zaplnily náměstí v Plzni, hejtman si rýpl do Babiše indiánským…

17.11.2018 21:18 Asi 600 lidí se dnes večer sešlo na náměstí v Plzni na setkání se svobodou a pro svobodu.…

Na Václaváku burácí Koncert pro budoucnost, dorazil i Macronův mediální…

17.11.2018 20:32 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze už několik hodin tisíce lidí sledují Koncert pro budoucnost, na pódiu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama