Zachrání klienty H-Systemu Ústavní soud? Dřívější verdikty cosi naznačují

Praha/Brno - Pokud bytové družstvo Svatopluk podá ústavní stížnost, je v kompetenci ústavních soudců odložit vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení domů v Horoměřicích u Prahy. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zjišťuje, jak může kraj pomoci lidem z domů družstva Svatopluk.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

soudy

Ústavní soud (ÚS) letos rozhodl o odkladu nejméně v 16 kauzách různého charakteru, zjistila ČTK rešerší v databázi rozhodnutí.

Lidé z Horoměřic už v úterý avizovali, že se na obrátí na ÚS. Ten ve svých dřívějších usneseních opakovaně zdůrazňuje mimořádný charakter odkladu vykonatelnosti. Přesto jej čas od času přiznává, většinou to trvá několik týdnů od podání stížnosti. Jde vždy o situace, kdy odklad není v rozporu s veřejným zájmem a kdy výkon sporného rozhodnutí znamená pro stěžovatele nepoměrně větší újmu, než jaká při odložení vykonatelnosti může vzniknout jiným osobám. Přiznáním odkladného účinku ÚS situaci "zmrazí," následně se čeká na finální rozhodnutí o stížnosti.

Rozhodnutí o odkladném účinku neznamená automaticky budoucí úspěch, o čemž se v poslední době přesvědčili například provozovatelé fotovoltaických elektráren s odejmutými licencemi. Dosáhli odkladu, nakonec ÚS ale jejich stížnostem nevyhověl.

Letos ÚS odložil například vykonatelnost rozhodnutí o vydání cizinců k trestnímu stíhání do Ruska. Odsouzené ženě odložil nástup do vězení, v rodinném sporu zase oddálil nařízené navrácení dítěte do místa bydliště ve Spojených státech. Soud dále odložil také třeba vykonatelnost rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze povolil reorganizaci firmy Oleo Chemical.

NS vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Jde asi o 60 rodin. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. 

"Jsem šokována. Ani si neumíme představit, co tito lidé zažívali po více jak 20 let. A tento výsledek pro ně musí být zcela devastující. Je to naprosto nespravedlivý verdikt," řekla dnes Jermanová. Nyní zjišťuje, jak může hejtmanství lidem pomoci. "Ale tady nejde o poskytnutí nějakého náhradního či dočasného bydlení. Jde zde o princip a spravedlnost," řekla.

Chce proto předložit zastupitelům materiál, který by podle ní měl lidem "zcela zásadně finanční pomoci". "Chápu, že se jedná o zcela nestandardní krok a dost možná, že v rámci naší legislativy nemožný. Ale neumím si představit, že těmto lidem teď seberou domovy po všem, co si prožili. Prostě neumím. Je to ponižující a absolutně nespravedlivé. Udělám vše pro to, aby lidem v Horoměřicích jejich domovy zůstaly," dodala Jermanová. Věří, že najde podporu napříč politickým spektrem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Beskydech spadla paraglidistka, rozjela se komplikovaná záchranná akce

19.10.2018 18:32 Aktualizováno Čtyřicetiletá paraglidistka se dnes dopoledne zřítila a dopadla do větví vysokého smrku pod špičkou…

Kam zmizely miliony z advokátní úschovy? Případ Jana Bacílka se vrací ke…

19.10.2018 13:51 Případ kladenského advokáta Jana Bacílka, který čelí obžalobě ze zpronevěry několika milionů korun…

Gang cizinců ovlivňoval povolení pobytu v ČR. Policie při raziích zabavila…

19.10.2018 12:47 V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních…

Udávání estébákům? U soudu Srpa s Hutkou je dusno, padají ostrá slova

19.10.2018 12:12 Aktualizováno Soud dnes začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama