Účetní 15 let podváděla město, zpronevěřila miliony. Soud jí potvrdil trest

Olomouc - Bývalá účetní bohumínských městských organizací Anastazie Stoklasová (59) si odpyká šest let vězení, zpronevěřila přes osm milionů korun. Rozsudek ostravského krajského soudu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soudy, ilustrační fotografie

Žena musí městu zaplatit škodu a po dobu šesti let nesmí vykonávat obdobnou pracovní činnost. Podle soudu peníze zpronevěřovala zhruba 15 let, šlo o promyšlené a plánovité jednání.

Podle předsedy senátu Milana Kaderky je trest přiměřený, zohledněno je i její doznání a předchozí bezúhonný život. "Je zde velký rozsah páchané trestné činnosti, je zde přes tisíc útoků. Šlo zprvu o drobné částky, později však sumy, které si obžalovaná přisvojovala, přesahovaly i desítky tisíc korun," uvedl předseda senátu.

Ženě původně hrozilo až deset let vězení. Její obhájce žádal mírnější trest. "Na úřadě pracovala 20 let a samozřejmě selhala. Selhal však i úřad jako takový. Nešlo o sofistikovaný podvod, dal se odhalit. Je otázkou, proč úřady nejednaly kompetentně. Škoda mohla být pro úřad menší stejně jako trest pro mou klientku," uvedl. Stoklasová svého činu dnes velmi litovala. "Za ty tři roky kdy jsem nevyšla z domu, změnil se mi život. Manžel odešel k jiné ženě, nemám právo vidět vnuky. Jsem na dně," řekla.

Mezi lety 2000 a 2015 pracovala Stoklasová v Bohumíně jako účetní příspěvkových organizací města, a to základní školy a mateřské školy Bohumín, mateřské školy se speciální třídou Bohumín - Nový Bohumín a Centra sociálních služeb Bohumín. Z pozice účetní mohla nakládat s penězi, čehož podle obžaloby zneužila. Peníze školních zařízení posílala na své a další účty, platila z nich například leasing vozu, stavební spoření či pojistky. Dlouhodobě přitom zneužívala důvěry ředitelek organizací.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlovarsku se čelně srazila auta. Pět osob zraněno, důležitá silnice…

21.10.2018 14:16 Mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou se dnes dopoledne čelně srazily dva osobní vozy. Zraněno…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 13:58 Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Metráky jogurtů a kebabu se musely zničit. Do ČR je přivezlo auto bez…

21.10.2018 13:05 Celníci spolu s veterináři našli v tomto týdnu na Svitavsku více než tunu potravin, které přepravce…

Archeologové kopali v místech, kudy povede D3. Hlásí nečekaný objev

21.10.2018 12:47 Aktualizováno Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3 u Starých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama