Za pár hodin to vypukne. Měsíc při zatmění získá jedinečnou barvu

Praha - Úplné zatmění Měsíce začne dnes ve 21:30 a potrvá do 23:13. Měsíc při něm dostane cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Obchody zaznamenaly mírně zvýšený zájem o dalekohledy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

K pozorování úkazu lidem postačí obyčejný turistický dalekohled, který zvětšuje osm až desetkrát, ale pozorovat se dá dobře i pouhým okem. 

"V posledním týdnu přišlo více lidí než obvykle, ale že by ten zájem byl enormně zvýšený, to ne," řekl ČTK David Šimek z budějovické prodejny Svět dalekohledů. Lidé se také přicházeli zeptat, jakým dalekohledem je dobré úkaz pozorovat. "Nějaké dalekohledy se na to konto prodaly, ale nebyl to enormní zájem," zopakoval Šimek.

Podle něj je k pozorování vhodný binokulární dalekohled s desetinásobným zvětšením, který umožňuje pozorovat víc detailů zatmění než pouhé oči. Takový dalekohled se dá pořídit v cenách kolem 5000 korun a následně se dá využít i při běžné turistice nebo třeba v ornitologii. U hvězdářských dalekohledů ceny začínají na 10.000 Kč.

Pro pozorovatele zatmění je ale podle Šimka alfou a omegou výběr vhodného místa. "Aby si člověk pozorování užil, je dobré mít nějaké příhodné místo, scenérii trochu víc otevřenou, asi ne úplně typicky třeba jen z balkonu, ale někde ve volné krajině nebo na kraji města, aby měl tu událost spojenou třeba s nějakým pěkným výhledem," uvedl.

Ani v prodejně Supra Praha nezaznamenali v posledních dnech výrazně zvýšený zájem o dalekohledy. "Je to spíš těžko zaznamenatelný mírný vzestup," řekl Jan Zahájský ze Supry Praha. Pro laické pozorování podle něj stačí obyčejný dalekohled, který zvětšuje osm až desetkrát. "Klidně starý lovecký dalekohled po dědovi", uvedl. 

Podobně dlouhé úplné zatmění bude možné pozorovat až v roce 2123. Na výjimečný úkaz se chystají hvězdárny, řada z nich nabídne veřejnosti společná pozorování. Zatmění doplní ještě jeden vzácný úkaz. Planeta Mars se přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Půjde tak pozorovat celou noc.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obecné ohrožení? Policie zahájila trestní řízení kvůli průsaku vody do…

22.10.2018 11:56 Pražští policisté zahájili v souvislosti s poškozením tubusu metra na Bořislavce trestní řízení pro…

Medvěd roztrhal na Vsetínsku další zvířata, odchyt by měl řídit kraj

22.10.2018 11:51 Medvěd zabil na Vsetínsku další zvířata. V sobotu to byly dvě ovce v Hošťálkové, dnes byl viděn na…

Padl trest za trýznivou vraždu ve večerce. Vietnamka si před smrtí prožila…

22.10.2018 11:12 Krajský soud v Liberci dnes potrestal 18 lety vězení čtyřicetiletého muže, který v lednu zavraždil…

Vichr zastavil lanovku na Sněžku, očekává se chumelenice

22.10.2018 10:07 Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku se dnes ráno nerozjel kvůli proměnlivému větru, který je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama