"Černí, bílí - spojme síly!" V Praze se protestovalo proti diskriminaci Romů

Praha - Zhruba 150 lidí dnes v Praze protestovalo proti násilí a diskriminaci vůči romské komunitě v Česku, Itálii a na Ukrajině. Akce, která se koná v devíti evropských zemích, je zároveň připomínkou likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Romové, ilustrační fotografie

Protestu se zúčastnili lidé z Brna, Ostravy i dalších českých měst. Z Letenské pláně v doprovodu policistů došli před ukrajinské velvyslanectví. Před ambasádou přečetli prohlášení připomínající násilné činy vůči Romům, které se letos staly na Ukrajině, a represivní kroky italské vlády.

Cestou k ambasádě i před ní lidé skandovali hesla: "Černí, bílí - spojme síly!", "Stop vraždám na Ukrajině!" nebo "Opre Roma!" (Vzhůru Romové). Řečníci, mezi nimiž byl slovenský sociolog Fedor Gál, v projevech varovali před fašizací společnosti v celé Evropě a vyzývali k soudržnosti a k zapojení Romů do veřejného života.

Chargé d'affaires ukrajinské ambasády od demonstrantů převzal jejich manifest. Ujistil je, že násilné činy, které zmiňují, budou na Ukrajině vyšetřeny. "Ukrajinská vláda odsuzuje všechny projevy rasismu a xenofobie," dodal. 

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roma Pride: Akce bude proti anticikanistickým lžím Zemana, oznámili…

21.10.2018 22:05 Aktualizováno Účastníci letošního pochodu romské hrdosti Roma Pride vystoupí proti anticikanistickým výrokům…

Jak Češi vnímají rozpad Rakouska-Uherska? Tyto odpovědi vás možná zaskočí

21.10.2018 20:40 Sedm z deseti Čechů vnímá rozpad Rakouska-Uherska před 100 lety pozitivně. Opačný názor na událost,…

Český obrozenec, na kterého historie zapomněla. Pohřeb měl na Štědrý den

21.10.2018 20:35 Aktualizováno Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský…

Seniorka na kole se srazila s traktorem, zemřela na místě

21.10.2018 19:51 U Katovic na Strakonicku zahynula dnes podvečer sedmasedmdesátiletá cyklistka, která se srazila s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama