Hrobka vydala tajemství: Mocný český šlechtic patřil k záhadnému řádu lebky

Zvíkov - Průzkum hrobky Jana Jiřího ze Švamberka v Poběžovicích na Domažlicku potvrdil, že tento šlechtic byl členem Rožmberského řádu lebky. O této organizaci zatím historici mají minimum informací.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Červnový průzkum hrobky odhalil několik zajímavostí. Například potvrdil propojení rodů Rožmberků a Švamberků. Největším objevem byl ale portrét Jana Jiřího ze Švamberka na víku rakve. Na něm je patrná malá insignie Rožmberského řádu lebky. Jedná se o přívěšek v podobě lebky, který měl Švamberk na krku.

"Nejvýznamnějším objevem pro nás asi je v tuto chvíli tento maličký šperk. Kdybychom to přehnali, tak ten nejmenší detail z celé hrobky má největší význam. Těch informací o řádu máme velmi málo. Je to jen pár vět, které se někde objevují," řekl dnes novinářům na hradě Zvíkov řekl Jiří Šindelář z českobudějovického národního památkového ústavu.

Podle dochovaných informací měl řád založený na konci 16. století Petrem Vokem z Rožmberka patrně 12 členů. Není jasné, z jakého důvodu šlo právě o tento počet.

Památkáři dokázali poznat přívěsek na Švamberkově portrétu kvůli tomu, že se jednalo o precizní malířskou práci. "Autorem velmi kvalitního díla byl patrně Tomáš Třebochovský, který se věnoval i naprostým detailům. Díky tomu zachytil i přívěsek s lebkou," řekl Šindelář. Rožmberský řád lebky zanikl na začátku třicetileté války.

Švamberk byl pohřben ve velmi rozměrné a zdobené rakvi. Dá se srovnat se sarkofágem císaře Rudolfa II. Švamberk, který zemřel v roce 1617, působil na mnoha místech českého království a stal se dědicem rožmberského majetku po Petru Vokovi. Většinu posledních měsíců svého života pak strávil právě na hradě Zvíkov na Písecku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na měsíc: Šokové teploty a silné deště

26.05.2019 07:11 Aktualizováno Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro…

Romové se valí do Prahy. Startuje festival romské kultury Khamoro

26.05.2019 05:10 Večerním koncertem začne dnes v Praze v Kasárnách Karlín festival romské kultury Khamoro neboli…

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama