Hrobka vydala tajemství: Mocný český šlechtic patřil k záhadnému řádu lebky

Zvíkov - Průzkum hrobky Jana Jiřího ze Švamberka v Poběžovicích na Domažlicku potvrdil, že tento šlechtic byl členem Rožmberského řádu lebky. O této organizaci zatím historici mají minimum informací.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Červnový průzkum hrobky odhalil několik zajímavostí. Například potvrdil propojení rodů Rožmberků a Švamberků. Největším objevem byl ale portrét Jana Jiřího ze Švamberka na víku rakve. Na něm je patrná malá insignie Rožmberského řádu lebky. Jedná se o přívěšek v podobě lebky, který měl Švamberk na krku.

"Nejvýznamnějším objevem pro nás asi je v tuto chvíli tento maličký šperk. Kdybychom to přehnali, tak ten nejmenší detail z celé hrobky má největší význam. Těch informací o řádu máme velmi málo. Je to jen pár vět, které se někde objevují," řekl dnes novinářům na hradě Zvíkov řekl Jiří Šindelář z českobudějovického národního památkového ústavu.

Podle dochovaných informací měl řád založený na konci 16. století Petrem Vokem z Rožmberka patrně 12 členů. Není jasné, z jakého důvodu šlo právě o tento počet.

Památkáři dokázali poznat přívěsek na Švamberkově portrétu kvůli tomu, že se jednalo o precizní malířskou práci. "Autorem velmi kvalitního díla byl patrně Tomáš Třebochovský, který se věnoval i naprostým detailům. Díky tomu zachytil i přívěsek s lebkou," řekl Šindelář. Rožmberský řád lebky zanikl na začátku třicetileté války.

Švamberk byl pohřben ve velmi rozměrné a zdobené rakvi. Dá se srovnat se sarkofágem císaře Rudolfa II. Švamberk, který zemřel v roce 1617, působil na mnoha místech českého království a stal se dědicem rožmberského majetku po Petru Vokovi. Většinu posledních měsíců svého života pak strávil právě na hradě Zvíkov na Písecku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Beskydech spadla paraglidistka, rozjela se komplikovaná záchranná akce

19.10.2018 18:32 Aktualizováno Čtyřicetiletá paraglidistka se dnes dopoledne zřítila a dopadla do větví vysokého smrku pod špičkou…

Kam zmizely miliony z advokátní úschovy? Případ Jana Bacílka se vrací ke…

19.10.2018 13:51 Případ kladenského advokáta Jana Bacílka, který čelí obžalobě ze zpronevěry několika milionů korun…

Gang cizinců ovlivňoval povolení pobytu v ČR. Policie při raziích zabavila…

19.10.2018 12:47 V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních…

Udávání estébákům? U soudu Srpa s Hutkou je dusno, padají ostrá slova

19.10.2018 12:12 Aktualizováno Soud dnes začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama