Řeky v Česku vysychají. Vodáci kličkují mezi kameny, lodě táhnou mělčinami

Praha/Olomouc/Malá Skála - V českých a moravských řekách rychle ubývá vody. Vodákům tak ke sjíždění zbývají už jen velké toky. I tam ale musí kličkovat mezi kameny nebo se vyhýbat mělčinám. O poznání lépe jsou na tom řeky v Polsku a na Slovensku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vodáci na Vltavě
doporučujeme

Hodně vody pak podle něj mají v Evropě řeky, do kterých přitéká z alpských ledovců. "Ale ledovcová voda není pro každého. Chce to určitou zkušenost a dobré vybavení, i když se jedná relativně o jednoduché řeky," sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

V Česku zůstávají pro otevřené kanoe splavné Otava a Vltava, kde je kvůli tomu ale o víkendech "nával". "Vzhledem k tomu počasí můžeme hovořit o vrcholu sezony. První velký nápor bývá o červencových svátcích. Pak přijde malý útlum, ale teď se vrátilo pěkné počasí a s tím přibylo i lidí na řece," uvedl Pavel Mačuda z půjčovny Ingetour, která na Vltavě provozuje několik kempů. 

Podle provozovatelů půjčoven a kempů na Otavě je situace zatím lepší než loni. "Vody je více než před rokem v tuhle dobu. Sice jsou místa, kde si musí lidé dát pozor, a to platí hlavně pro rafty, ale jinak se Otava dá sjíždět," uvedl Zdeněk Lacina z půjčovny Lodní servis Strakonice.

Splouvat lze i Teplou Vltavu, která zavede turisty na území šumavského národního parku. I zde však hladina klesá. Zatímco v pondělí ukazovala měřící stanice v Soumarském Mostě 54,7 centimetru, dnes to bylo o 1,5 centimetru méně. Hranice, kdy smí lodě na Teplou Vltavu, je 50 centimetrů. "Potřebovali bychom, aby zapršelo a do koryta se dostala nějaká voda," uvedl Vladimír Dvořák z šumavského národního parku.

Vodu ke sjíždění má zatím ještě i Berounka, místy jsou v ní ale mělčiny. V Ohři a Sázavě pak vodáky čeká kličkování mezi mokrými kameny. Labe nebo Jizera mají vody také už málo, ale stále je mohou vodáci sjíždět, i když pod některými jezy budou muset táhnout lodě mělčinami.

"Vody v těch vedrech není dostatek, ale ještě se dá po řece pohybovat, i když je to místy brodění nebo se na některých mělčinách uvízne. Je to ale lepší než třeba na Sázavě nebo jiných řekách," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Sundisk Martin Bauer, která má na Žluté plovárně na Malé Skále půjčovnu lodí.

Tomáš Hudský z půjčovny lodí Klokočí si nevybavuje, že by Jizera v úseku okolo Malé Skály byla posledních letech někdy pro vodáky nesjízdná. "Za deset let, co máme půjčovnu, se nám nestalo, že by v řece nebyla voda na lodě. Sousedka mi ale říkala, že se to dřív už stalo. Tak uvidíme," řekl Hudský.

Na Jizeře se nejčastěji sjíždí desetikilometrový úsek z Malé Skály do Dolánek u Turnova. "Dá se jezdit i výš ze Spálova, není to ale pro každého. Říkám lidem, že kdo tam chce, musí umět řídit loď a musí být v lodi maximálně dva," dodal Hudský.

Splavná je Morava od soutoku s Desnou a Odra od Ostravy. Vodu pro splouvání má ještě dolní tok Opavy a Dyje od Nových Mlýnů. Ostatní toky jako Úhlava, Ploučnice, Mže, Svratka, Tichá a Divoká Orlice, Radbuza, Bečva nebo Moravice jsou pro vodáky nesjízdné.

"Návštěvnost na řece je dobrá, nenudíme se," řekl dnes ČTK Petr Čamek ze společnosti IN LIFE MORAVA, která na řece Moravě v okolí Olomouce provozuje půjčovnu lodí. Řeka Morava je podle Čamka nyní splavná od Postřelmova na Šumpersku. "Normálně tam vypouštíme lodě až do Olomouce," uvedl Čamek. Voda v řece Moravě nad Olomoucí se drží už jen centimetr nad limitem, který v jejím středním úseku od Postřelmova činí 72 centimetrů. Podle Čamka je v některých úsecích řeky Moravy už vody méně, než bývá touto dobou obvyklé, avšak je stále splavná. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zasloužíš kulku do hlavy, píší lidé nakaženým Čechům. Kde se v nich bere…

02.04.2020 22:59 Tomáš, který byl pozitivně testován na COVID-19, žije společně s dětmi a manželkou v jedné z obcí…

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

02.04.2020 17:48 Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v…

Ve FN Hradec Králové zemřela pacientka s nákazou COVID-19

02.04.2020 16:54 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela devětasedmdesátiletá pacientka s…

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

02.04.2020 16:47 Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována…

Související:

Právě se děje

Další zprávy