Česko je vyprahlé, porostou na podzim houby? Mykolog vysvětluje

Praha - Sucho, které momentálně trápí většinu Česka, nemusí mít na podzimní růst hub negativní vliv. Po vydatných deštích se houby obvykle zhruba do týdne objeví, po delším suchu bude asi třeba čekat o něco déle, než podhoubí zregeneruje.

Přidejte svůj názor

Houby

"Situace není o mnoho horší na to léto, než je v posledních letech. Nejhorší byl rok 2015, to bylo ohromný teplo a sucho," řekl dnes ČTK Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Současná situace se podle něj začíná roku 2015 trochu přibližovat. "Ale přeci jenom nedošlo úplně k tomu, že bychom žádné houby neměli," dodal.

Podle mapování mykologů nyní houby rostou ve východní části Moravy, kde na Lysé hoře spadlo poměrně hodně vody, najít se dají i na jihozápadě Čech a několik týdnů rostly i v podhorských oblastech Šumavy. "Ale slábne to, sucho je dost úporné," podotkl Landa. Zcela špatná je situace pro houbaře ve středních a východních Čechách.

Podle toho, co Landovi lidé do poradny přinášejí, rostou zejména lesní houby. "Od Příbrami mi přenesli dvacet druhů hub," zmínil. Ze Šumavy lidé přiváželi různé druhy hřibů, holubinky nebo třeba lošáky. Z jedovatých hub rostou muchomůrky, období pečárek skončilo.

Hlavní houbařská sezona ale dlouhodobě začíná v září. "Období, kdy jsme měli ještě jednu menší houbařskou sezonu v červnu, to pomalu během let slábne," uvedl. Přes léto houby obecně moc nejsou. "Houby v suchu nerostou," zdůraznil. V poslední době se houbařská sezona trochu posouvá do října, kdy je podzim vlhčí. Základní podmínkou pro jejich růst je pravidelnost srážek a jejich střídání, jisté teploty bez extrémních výkyvů a počasí bez větru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Klínovci se zranil cyklista, horská služba aktivovala leteckou záchranku

21.10.2018 14:53 Na sjezdové dráze v Trail Parku v horském areálu Klínovec se v sobotu odpoledne zranil…

Josef Franta Šumavský: Český obrozenec, na kterého historie zapomněla

21.10.2018 14:40 Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský…

Na Karlovarsku se čelně srazila auta. Pět osob zraněno, důležitá silnice…

21.10.2018 14:16 Mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou se dnes dopoledne čelně srazily dva osobní vozy. Zraněno…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 13:58 Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama