Pojišťovny se už nebudou vykrucovat? ÚS rozsekl spory při totálním zničení auta

Brno - Pojišťovny by měly z povinného ručení platit náhradní vůz i v případě takzvané totální škody, tedy tehdy, když byl původní vůz při nehodě zcela zničen. Konstatoval to dnes Ústavní soud (ÚS).

Přidejte svůj názor

Autonehoda
doporučujeme

ÚS řešil konkrétní případ z Ostravska, kde muž po nezaviněné dopravní nehodě přišel kvůli totálnímu zničení o vůz. Pojišťovna ale uhradila pronájem náhradního vozu jen za několik dní, a to do té doby, dokud nebylo zřejmé, že jde o naprosté zničení havarovaného vozu. Poté podle ní nešlo o účelně vynaložené náklady, muž dostal za zničený vůz peníze. Dostal je ale až po měsíci od nehody, kdy už několik týdnů podle pojišťovny na náhradní vůz neměl nárok.

V případě, kterým se ÚS zabýval, nebyl stěžovatelem přímo poškozený z dopravní nehody, ale člověk, který poškozenému náhradní auto pronajal. Stěžovatel sice částečně uspěl u soudu prvního stupně, odvolací soud se ale přiklonil na stranu pojišťovny. Podle stěžovatele jde v podstatě o absurdní a formalistický výklad, když poškozený přišel při jím nezaviněné nehodě o vůz, pojišťovna mu dala peníze až za měsíc, ale soud řekl, že už na náhradní auto nemá nárok potom, co se dozvěděl, že je vůz zničený totálně.

"Podle Ústavního soudu není výše škody v obdobných případech dána jen hodnotou zničeného vozu, ale také náklady, které by poškozený nemusel vynaložit v případě, že by ke škodě nedošlo. Není tak důvodu, pro který by tyto náklady, jsou-li účelně vynaloženy, měl nést právě poškozený," uvedl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Ústavní soud tak zrušil rozsudek odvolacího Krajského soudu v Ostravě, který se případem bude muset znovu zabývat. 

Mluvčí České asociace pojišťoven Monika Bartlová ČTK řekla, že "pojišťovny poskytují v rámci povinného ručení náhradu účelně vynaložených nákladů za zapůjčení náhradního vozidla i při tzv. totální škodě". Tento nárok je ale podle ní třeba posuzovat s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem každého případu.

"Poškozený potřebuje přiměřenou dobu na pořízení jiného vozidla a po tuto dobu náklady půjčovného hradíme. Přiměřenou dobu stanovujeme individuálně," doplnil mluvčí Kooperativy Milan Káňa. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zásah kvůli požáru na Libavé skončil, hasiči tam byli do rána

17.06.2019 10:48 Až do dnešního rána zasahovali hasiči ve vojenském prostoru Libavá kvůli rozsáhlému požáru, který v…

Soukup zkritizoval ČT a Václava Moravce: Tohle si myslí o jeho pořadu

17.06.2019 09:43 Majitel televize Barrandov Jaromír Soukup se tvrdě pustil nejen do politiků, ale především do …

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama