Zbouraná lávka v Nymburce už je z Labe pryč

Nymburk - Zdemolovanou lávku se z Labe v Nymburce se podařilo vytáhnout již dnes. Podle původních plánů mělo vytahování lávky pokračovat i ve středu. Odvoz by měl být dokončen do neděle 12. srpna, kdy firma místo předá zpět městu.

Přidejte svůj názor

bourání lávky v Nymburce (srpen 2018)

Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci dnes z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek.  

Město dalo lávku zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Byla stejné konstrukce jako lávka v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci. Při demolici v Nymburce se potvrdilo, že lana lávky byla silně zkorodovaná. 

Samotná demolice začala v Nymburce v pátek, kdy lávka spadla do Labe asi po hodině demoličních prací. Pracovní stroj s hydraulickými nůžkami stačil přestřihnout zhruba 25 procent lan.

Konstrukci dlouhou asi 80 metrů a vážící 200 tun začaly z řeky tři tanky vytahovat kolem 8:30. Postupují maximálně po deseti metrech, následně se kontroluje uchycení a také to, jestli se lávka neboří do země.

Tanky vytáhly poslední kus konstrukce lávky z Labe dnes před 17:30. Břemeno začaly stroje z vody tahat poprvé kolem 8:30. Tři tanky při vytahování postupovaly po asi deseti metrech, následně se kontrolovalo uchycení a také to, jestli se lávka neboří do země. Firma nyní zbytky vytažené lávky zdemoluje a sutiny odveze na skládku. 

Nová lávka by mohla stát v roce 2020, řekl dnes ČTK nymburský starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). Město bude podle Fojtíka posuzovat nejen cenu, ale i vzhled stavby. Starosta chce, aby Nymburk v lávce získal novou dominantu města, která ale zároveň zapadne do okolního prostředí. Město chce lávku postavit do 40 milionů korun. "Pokud ale bude nějaký opravdu super návrh třeba za 60 milionů, tak o tom také budeme diskutovat," řekl Fojtík.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Josef Franta Šumavský: Český obrozenec, na kterého historie zapomněla

21.10.2018 14:40 Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský…

Na Karlovarsku se čelně srazila auta. Pět osob zraněno, důležitá silnice…

21.10.2018 14:16 Mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou se dnes dopoledne čelně srazily dva osobní vozy. Zraněno…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 13:58 Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Metráky jogurtů a kebabu se musely zničit. Do ČR je přivezlo auto bez…

21.10.2018 13:05 Celníci spolu s veterináři našli v tomto týdnu na Svitavsku více než tunu potravin, které přepravce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama