Úroda i kvalita ječmene je kvůli suchu nižší. Budou pivovary zdražovat?

Plzeň - Kvůli horku a suchu bude letos výrazně nižší sklizeň i kvalita ječmene v Evropě. Ani tento fakt ale zatím nezvýší ceny piva v České republice. Tvrdí to jeho větší výrobci. Naopak minipivovary předpokládají, že se cena piva zvýší.

Přidejte svůj názor

Žižkovské pivobraní

Úroda v Česku je proti loňsku jen mírně nižší, stejně jako kvalita sladovnického ječmene. Jediný problém je zatím v tom, že má vysoký obsah dusíkatých látek. Zcela jasno však bude až po sklizni, tedy v září. Ceny ječmene v ČR už ale rostou.

Slad, který se z ječmene vyrábí, tvoří největší část nákladů na výrobu piva. Větší české pivovary mají ale sladovnický ječmen dlouhodobě nasmlouvaný. "Cenu piva ovlivňuje víc ukazatelů, neodvíjí se pouze od aktuální sklizně surovin, ale také od našich dlouhodobých smluv s dodavateli," vysvětluje mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková. Letošní úrodu je ještě předčasné hodnotit, protože je v plném proudu. 

"Máme informace, že sklizeň ječmene je nižší nejen v ČR, ale v celé Evropě. Svaz dle stanov nemůže komentovat ceny (piv), ale v tuto chvíli jsou jakékoliv spekulace předčasné," uvedla ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Josef Krýsl, spolumajitel plzeňského minipivovaru Beer Factory, uvedl, že ceny piva musí na podzim vzrůst. Kvalita bude zhoršená vinou vyššího obsahu dusíku, tedy bílkovin, což zvýší náklady na výrobu piva s delší trvanlivostí. "Očekává se, že ceny chmele a sladu půjdou nahoru, a to poměrně dost," uvedl. Beer Factory spotřebuje na hektolitr dvanáctistupňového ležáku 18 kilogramů sladu za 225 korun. Zhruba 50 korun stojí chmel. Voda, kvasnice a sanitace přijdou shodně na desetikorunu plus energie.

"Nemám zatím žádný signál o fatálním propadu, i když nějaký podnik už mi říkal, že nevědí, jestli splní dodávku do pivovaru," řekl ČTK předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Na českém trhu by měl být podle něj zřejmě dostatek sladu, zcela jasno bude po sklizni.

"V naší oblasti má (ječmen) hodně dusíku a to pivovary nechtějí. Nevím ale, jestli (pivovary) nezměkčí své požadavky. Pokud je ale změkčí, tak už ječmen bude prodaný, protože už dnes se krmný ječmen prodává za loňskou cenu sladovnického," řekl předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma. Za poslední tři týdny už jeho cena vzrostla nad 4000 Kč za tunu. V západní Evropě je propad v úrodě ječmene, v ČR tak velký nebude.

Ozimý ječmen už je v ČR sklizen téměř ze 100 procent ploch. Jarní ječmen, který je většinově sladovnický, z 87,5 procenta polí. Průměrný výnos se pohybuje kolem pěti tun z hektaru, loni činil 5,23 t/ha. Podle ministerstva zemědělství bylo analyzováno 31 vzorků. Podle něj lze předpokládat vysoký obsah dusíkatých látek v zrnu ječmene. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Beskydech spadla paraglidistka, rozjela se komplikovaná záchranná akce

19.10.2018 18:32 Aktualizováno Čtyřicetiletá paraglidistka se dnes dopoledne zřítila a dopadla do větví vysokého smrku pod špičkou…

Kam zmizely miliony z advokátní úschovy? Případ Jana Bacílka se vrací ke…

19.10.2018 13:51 Případ kladenského advokáta Jana Bacílka, který čelí obžalobě ze zpronevěry několika milionů korun…

Gang cizinců ovlivňoval povolení pobytu v ČR. Policie při raziích zabavila…

19.10.2018 12:47 V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních…

Udávání estébákům? U soudu Srpa s Hutkou je dusno, padají ostrá slova

19.10.2018 12:12 Aktualizováno Soud dnes začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama