Za vraždu ve vlaku soud zpřísnil trest. Muž zmáčkl spoušť úmyslně

Olomouc - Martin Vlček (40) si za nedovolené ozbrojování a loňskou vraždu ve vlaku nakonec odsedí deset let. Trest mu o dva roky zvýšil Vrchní soud v Olomouci. Vyhověl tak státnímu zástupci, který žádal přísnější potrestání. Obžalovaný žádal soud o překvalifikování činu na usmrcení z nedbalosti, za což by mu hrozily maximálně tři roky vězení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Výstřel se ozval ve vlaku jedoucím z Brna směrem na Adamov 22. září ve večerních hodinách. Vlček uvedl, že s mužem se dlouhá léta znali z práce a chodili spolu na pivo do restaurace, tak tomu bylo i v osudný den, kdy Vlček podle svých slov vypil deset až 11 piv. Řekl, že ve vlaku na cestě domů známému ukazoval zbraň, kterou našel při vyklízení otcova bytu. Při manipulaci se zbraní podle něj došlo k výstřelu. 38letého muže střelil do břicha, zemřel po vykrvácení do břišní dutiny. Obžalovaný vyhodil pistoli z okna vlaku a vystoupil v Bílovicích nad Svitavou. Kriminalisté podezřelého zadrželi krátce po činu.

Muži původně hrozilo deset až 18 let, podle odvolacího soudu není mimořádné snížení trestu pod spodní hranicí trestní sazby v tomto případě na místě. "Soud prvního stupně dospěl k názoru, že jsou zde mimořádné okolnosti případu, které snížení pod základní trestní sazbu odůvodňují. My jsme tento názor nesdíleli," řekl ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Obžalovaný se hájil tím, že k výstřelu došlo neopatrnou manipulací. Podle vrchního soudu šlo však o vraždu, opřel se přitom i o znalecké posudky.

"Obžalovaný byl srozuměn s následkem smrti a to zejména s ohledem na charakter použité zbraně, kdy musel nejprve dostat nábojnici do nábojové komory a následně zmáčkl spoušť, k čemuž potřeboval značné množství síly. Ze znaleckých posudků i z jeho výpovědi vyplynulo, že spoušť zmáčkl úmyslně, bylo vyloučeno, že by náboj vyšel samovolně," doplnil Cik.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

15.10.2018 21:50 Aktualizováno V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří zhruba od 19:00 výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí…

Korespondenční volby? Většina Čechu by byla pro, ukázal průzkum

15.10.2018 19:45 Tři čtvrtiny Čechů by umožnily volit korespondenčně krajanům v zahraničí i těm, kteří v době voleb…

Aktivisté stále okupují Kliniku, SŽDC na ně chce poslat exekutora

15.10.2018 19:34 Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádá exekutora o vyklizení budovy bývalé plicní kliniky v…

Lesní požár na Liberecku je pod kontrolou. Hašení ještě potrvá, vrtulník…

15.10.2018 16:05 Aktualizováno Hasičům se podařilo dnes odpoledne lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama