Neštěstí ve Studénce: K památníku dorazil i strojvedoucí, je pokládán za hrdinu

Studénka - Ve Studénce na Novojičínsku se dnes konala pieta za obětí železničního neštěstí z roku 2008. Srážka vlaku se zříceným mostem si tehdy vyžádala osm mrtvých a přes 90 zraněných.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V den desátého výročí tragické kolize k památníku připomínajícím oběti nehody přišli s kytičkou či svíčkou jak příbuzní obětí tak i samotní cestující. Dorazilo i několik lidí, kterých se nehoda přímo netýkala. Dotklo se jich ale utrpení jiných lidí.

Jarmila Vyskočilová je dnes v důchodu. Před deseti lety pracovala v kuchyni novojičínské nemocnice. "K nám sanitky vozily řadu zraněných," řekla. Dnes na místo neštěstí přišla s manželem a vnukem. "Tenkrát mnou nehoda otřásla. Proto jsem tady," řekla.

zdroj: YouTube

Pietní setkání u památníků organizovala Naděžda Tomčíková. Zdravotní sestra, která cestovala ve vlaku a pak na místě jako první pomáhala zraněným. "Naším cílem bylo, aby zde vznikl památník. To se podařilo. Lidé k němu mohou přicházet kdykoliv. Je tomu tak i dnes. Někteří přišli už ráno a zapálili svíčku. Chtěli být sami. Jiní prožívají vzpomínky společně s námi," uvedla.

Hodně se dnes u památníků obětí nehody mluvilo o soudním procesu. Okresní soud v Novém Jičíně totiž všech deset obžalovaných loni v prosinci obžaloby zprostil. "Někdo tady zabil osm lidí, nikdo za to ale nenese odpovědnost. To přece není správné," řekla Tomčíková. 

Podívat se dnes k pietnímu přišel i kriminalista Jiří Jícha, který vedl osmičlenný tým vyšetřovatelů a právě on nechal obvinit deset později i obžalovaných mužů. Z pozice policisty výsledek soudního jednání Jícha komentovat nechce. ČTK ale řekl, že věří v potrestání viníků.

Po třech letech se na místo kolize vrátil i strojvedoucí Jiří Šindelář. Mnozí z cestujících jej vnímají jako hrdinu. Pádu mostu si všiml a dokázal rychlost vlaku výrazně snížit. Ze 134 kilometrů v hodině na 90 kilometrů. Osobně si jako hrdina nepřipadá. "Byl to jen výsledek mé praxe a zkušeností," řekl. Zážitek jim ale otřásl. Psychologové mu dokonce doporučili, aby změnil profesi. Nakonec práci skutečně skončil a začal se věnovat komunální politice. Nyní je starostou ve Strančicích nedaleko Prahy.

"Po ježdění se mi už ale stýská. Následky jako takové už nemám. Vlakem jezdím normálně," řekl s tím, že návrat k vlakům ale neplánuje. I dnes dojel na místo nehody vlakem. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlovarsku se čelně srazila auta. Pět osob zraněno, důležitá silnice…

21.10.2018 14:16 Mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou se dnes dopoledne čelně srazily dva osobní vozy. Zraněno…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 13:58 Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Metráky jogurtů a kebabu se musely zničit. Do ČR je přivezlo auto bez…

21.10.2018 13:05 Celníci spolu s veterináři našli v tomto týdnu na Svitavsku více než tunu potravin, které přepravce…

Archeologové kopali v místech, kudy povede D3. Hlásí nečekaný objev

21.10.2018 12:47 Aktualizováno Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3 u Starých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama