Na Šumavě v horku zkolaboval rakouský cyklista. Resuscitace byla marná

Klatovy - Při výletu na horském kole dnes odpoledne pod vrcholem Poledníku zkolaboval 56letý cyklista z Rakouska. Oživit se ho už záchranářům nepodařilo. Náčelník šumavské horské služby Michal Janďura apeluje na návštěvníky hor, aby v horkém počasí nepřeceňovali své síly.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

krimi

Informace o dnešní události se dostala k horské službě ze stanice v Prášilech díky mobilní aplikaci Záchranka krátce po 10:15. "Ihned jsem vyrazil v terénním automobilu a cestou volal dispečink linky 155 Plzeňského kraje. Jeho operátor mi řekl, že muž je bez známek života, ale nedošlo k úrazu po pádu z kola," popsal zasahující člen horské služby Petr Pospíšil mladší. Muž prý zastavil, postěžoval si na nevolnost a svezl se na zem.

O laickou resuscitaci se pokoušelo několik dalších cyklistů a turistů. Pospíšil nasadil automatický externí defibrilátor, ale ten nepomohl. Asi za dvacet minut přiletěl záchranářský vrtulník z Plzně-Líní. Protože v terénu nemohl přistát, lékařka a záchranářka se spustily na zem. Ani přes nasazení přístroje, který provádí automatickou masáž srdce se ale muže nepodařilo oživit.

Záchranná služba v Plzeňském kraji eviduje v současných horkých dnech každodenně desítky případů, kdy vyjíždí ke zkolabovaným občanům od malých dětí po nejstarší seniory. "I na vrcholcích hor panují silná horka a pokud má někdo dispozice k náhlé srdeční příhodě, měl by být opatrný a volit snazší trasu," doplnil Janďura.

Počet kolapsů turistů ale podle něj není zatím výrazně vysoký. Za současných podmínek riskují především starší lidé s nadváhou a také lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem. Především starší turisté by si nyní měli plánovat trasy s ohledem na svůj zdravotní stav a reálné schopnosti, dodal náčelník šumavských horských záchranářů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlovarsku se čelně srazila auta. Pět osob zraněno, důležitá silnice…

21.10.2018 14:16 Mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou se dnes dopoledne čelně srazily dva osobní vozy. Zraněno…

Vrácení korunovačních klenotů? Rakouský historik usadil Valentu, zároveň…

21.10.2018 13:58 Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních…

Metráky jogurtů a kebabu se musely zničit. Do ČR je přivezlo auto bez…

21.10.2018 13:05 Celníci spolu s veterináři našli v tomto týdnu na Svitavsku více než tunu potravin, které přepravce…

Archeologové kopali v místech, kudy povede D3. Hlásí nečekaný objev

21.10.2018 12:47 Aktualizováno Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3 u Starých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama