Den Brna? Slavnosti ve městě budou trvat až dva víkendy

Brno - Památné obléhání Brna Švédy z roku 1645 se letos dočká nejdelší oslavy. Den Brna začne 11. srpna duchovním víkendem na Petrově a zakončí ho až 18. srpna historická bitva na Špilberku. V týdnu organizátoři chystají speciální dobrovolný program.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně

Brno nikdy nebylo dobyto cizím vojskem. Nejvíce namále mělo v závěru třicetileté války, kdy je 112 dní obléhali právě Švédové. Generál Torstenson těžil z mnohonásobné převahy a vyčerpání obránců, kteří se často rekrutovali z nevojenských profesí. Brňané, vedeni Raduitem de Souchesem a duchovně podporovaní jezuitským knězem Martinem Středou, se však nehodlali vzdát a naopak provokovali vlajícími prapory a hudbou na hradbách.

img-responsive

Den Brna | foto: https://ticbrno.cz

15. srpna 1645 se Švédové vydali k rozhodujícímu útoku, který dle pověsti ukončilo na Petrově o hodinu dřív odbité poledne. Ve skutečnosti útok trval až do večera, byl řádně odražen a vítězství následně zaručilo městu status moravské metropole před dobytou Olomoucí.

Letošní Den Brna bude mít dva hlavní programové proudy – duchovní a bitevní. Díky Biskupství brněnskému začne na Petrově, kde je přichystaný bohatý program výstav, vstupů do expozic a večerní vyhlídky z věže Petrova.

 

img-responsive

Den Brna | foto: https://ticbrno.cz

Následující víkend proběhne na Špilberku divácky atraktivní bitevní klání v dobových kostýmech v režii Muzea města Brna a Společnosti 1645. Ukáže se 17 šermířských či historických válečných skupin a městem projde vojenský pochod, aby položil věnec u hrobu Raduita de Souchese v kostele sv. Jakuba. Program počítá i s tříhodinovým poobědovým pásmem soutěží pro děti, které se chtějí do oslavy aktivně zapojit.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

15.10.2018 21:50 Aktualizováno V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří zhruba od 19:00 výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí…

Korespondenční volby? Většina Čechu by byla pro, ukázal průzkum

15.10.2018 19:45 Tři čtvrtiny Čechů by umožnily volit korespondenčně krajanům v zahraničí i těm, kteří v době voleb…

Aktivisté stále okupují Kliniku, SŽDC na ně chce poslat exekutora

15.10.2018 19:34 Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádá exekutora o vyklizení budovy bývalé plicní kliniky v…

Lesní požár na Liberecku je pod kontrolou. Hašení ještě potrvá, vrtulník…

15.10.2018 16:05 Aktualizováno Hasičům se podařilo dnes odpoledne lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama