Kauza brněnského zastupitele Kratochvíla se vrací na začátek, NS zrušil rozsudky

Brno - Městský soud v Brně bude muset znovu projednat kauzu zastupitele Brna Tomáše Kratochvíla (zvolen za ANO), který byl obžalován z krácení daně u své nábytkářské firmy Toka. Nejvyšší soud (NS) totiž zrušil odsuzující verdikty.

Přidejte svůj názor

soudy

Obžaloba politika viní z vystavování fiktivních faktur na reklamu, která se podle spisu neuskutečnila. Tím si podle obžaloby na dani přilepšil zhruba o 1,6 milionu korun. 

Brněnský městský soud Kratochvíla předloni nejdříve zprostil obžaloby, ale jeho rozhodnutí loni v létě zrušil krajský soud a věc vrátil k novému projednání. Městský soud následně politikovi uložil úhrnný trest dvou let vězení se čtyřletým odkladem. Trest na podzim po odvolání všech stran potvrdil i krajský soud, navíc Kratochvílovi uložil peněžitý trest 200.000 korun.

"Ve věci bylo podáno dovolání, kdy Nejvyšší soud rozsudek Krajského soudu v Brně i rozsudek Městského soudu v Brně a rozhodnutí na ně obsahově navazující zrušil a věc přikázal Městskému soudu v Brně k novému projednání," uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Městský soud už ve věci nařídil jednání na 12. září.

Kratochvíl dnes ČTK řekl, že je rád, že soud vyhověl jeho dovolání. Hrozilo mu až osm let vězení za smlouvy z let 2006, 2010 a 2011 s automobilovým závodníkem Michalem Pavlíkem, který mu měl při závodech zajistit reklamu na závodních autech. To se ale nestalo. Soud v Praze poslal už dříve Pavlíka do vězení za obdobné případy krácení daně u jiných podniků. Kratochvíl už dříve vypověděl, že byl podveden a neměl důvod nevěřit, že se reklama neuskutečnila. 

Hnutí ANO, za které byl Kratochvíl zvolen do brněnského zastupitelstva, kvůli jeho stíhání chtělo, aby složil mandát, což neudělal. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního, na niž předloni po výzvách hnutí i primátora Brna Petra Vokřála (ANO) rezignoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

15.10.2018 21:50 Aktualizováno V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří zhruba od 19:00 výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí…

Korespondenční volby? Většina Čechu by byla pro, ukázal průzkum

15.10.2018 19:45 Tři čtvrtiny Čechů by umožnily volit korespondenčně krajanům v zahraničí i těm, kteří v době voleb…

Aktivisté stále okupují Kliniku, SŽDC na ně chce poslat exekutora

15.10.2018 19:34 Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádá exekutora o vyklizení budovy bývalé plicní kliniky v…

Lesní požár na Liberecku je pod kontrolou. Hašení ještě potrvá, vrtulník…

15.10.2018 16:05 Aktualizováno Hasičům se podařilo dnes odpoledne lokalizovat požár bukového lesa u Raspenavy na Liberecku. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama