Handicapovaná česká plavkyně chce zdolat kanál La Manche

Vratislavice nad Nisou (Liberecko) - Markéta Pechová, handicapovaná sportovkyně z Vratislavic nad Nisou, chce v příštím roce přeplavat kanál La Manche. Místní fotbalisté proto uspořádali benefiční akci, na níž dnes sbírali peníze na její nákladnou výpravu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Plavání

Sportovkyni k překonání průlivu nestačí jen tvrdě trénovat. Potřebuje profesionální tým s lodí, který ji na moři mezi Francií a Británií doprovodí. Jen ten bude stát 130.000 korun, řekla dnes ČTK sportovkyně, která ve 12 letech přišla kvůli rakovině o nohu. Celkové náklady odhadla na 350.000 korun.

Proto se devětatřicetileté sportovkyni rozhodli pomoci fotbalisté z vratislavické TJ Jiskra. Už podruhé uspořádali charitativní fotbalovou exhibici s týmem Real TOP Praha. Kromě fotbalu bylo na programu vystoupení kapel jako Těla, Tres Udos nebo Barrage, všichni bez nároku na honorář. I vstupné bylo dobrovolné.

Loni vybrali přes 170.000 korun pro velmi vážně postiženého desetiletého Lukáše Molnára. Letos se rozhodli pomoci Markétě. "Chtěli jsme jí pomoci splnit si ten sen," řekl za organizátory ČTK Milan Štěpánek.

Lékaři Markétě zjistili v dětství nádor stehenní kosti. Prodělala náročnou léčbu včetně chemoterapie, ve dvanácti letech se bez předešlého varování probudila po operaci bez nohy. Přesto se rakovina po roce vrátila, tentokrát měla metastázy na plicích, a až díky transplantaci kostní dřeně nemoc pokořila.

Navzdory zdravotním problémům začala už v pubertě sportovat. Nejprve dělala atletiku - hod koulí, diskem a oštěpem. Ve 20 letech se naučila plavat. Dnes patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně, soutěží se zdravými sportovci, protože handicapovaní v dálkovém plavání nesoutěží.

"Pořád se mě někdo ptal, proč tolik plavu, a tak jsem plácla, že chci přeplavat La Manche, abych měla klid," poznamenala Pechová, která se na zdolání kanálu intenzivně připravuje v TJ Slavia Liberec. Průliv, který odděluje Vekou Británii a severní Francii, má v nejužším místě 34 kilometrů. Zatím ho zdolalo 23 Čechů, z toho jen osm bylo žen. "S postižením od nás, pokud vím, zatím nikdo," řekla plavkyně.

zatím nejrychlejší ženský čas na světě drží Yvetta Hlaváčová, která kanál přeplavala v roce 2006 za 7:25:15. "Já bych to chtěla dát do deseti hodin, aby mi tam nebyla taková zima," poznamenala Pechová.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Beskydech spadla paraglidistka, rozjela se komplikovaná záchranná akce

19.10.2018 18:32 Aktualizováno Čtyřicetiletá paraglidistka se dnes dopoledne zřítila a dopadla do větví vysokého smrku pod špičkou…

Kam zmizely miliony z advokátní úschovy? Případ Jana Bacílka se vrací ke…

19.10.2018 13:51 Případ kladenského advokáta Jana Bacílka, který čelí obžalobě ze zpronevěry několika milionů korun…

Gang cizinců ovlivňoval povolení pobytu v ČR. Policie při raziích zabavila…

19.10.2018 12:47 V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních…

Udávání estébákům? U soudu Srpa s Hutkou je dusno, padají ostrá slova

19.10.2018 12:12 Aktualizováno Soud dnes začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama