Únava je zabiják na silnici. Uplynulý víkend byl nejtragičtější od začátku prázdnin

Praha - Od pátku do neděle zemřelo na českých silnicích podle předběžných statistik 13 lidí. K častým příčinám nehod patří nepozornost, ale také nepřiměřená rychlost či nezvládnutí motocyklu. Besip upozorňuje na tragické následky únavy.

Přidejte svůj názor

Autonehoda

Nehody připravily o život v pátek tři osoby, v neděli čtyři a v sobotu přišlo o život šest lidí, čímž se 11. srpen zapsal jako nejtragičtější den tohoto roku. Šest obětí na životech si letos připsal ještě 16. červenec. Nejhůř tehdy dopadla nehoda u Bohuňovic na Olomoucku, při které při střetu osobního a nákladního auta zahynuli dva dospělí a dvě děti - podle dostupných informací prarodiče a jejich vnoučata.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch uvedl, že konkrétní statistiky víkendů policisté nevedou. "Ale 13 obětí na životech je podle všeho nejtragičtější bilance minimálně letních víkendů tohoto roku," řekl. Statistiky jsou ovšem jen předběžné a zřejmě se budou měnit. 

Za alarmující považuje Lerch tragickou bilanci řidičů motocyklů. "Dlouhodobě na ně apelujeme, aby zbytečně neriskovali, vyhnuli se nebezpečným manévrům, nejezdili rychle. Opakovaně také vyzýváme ostatní řidiče, aby si uvědomili, že v létě je na silnicích zvýšený pohyb motorkářů, cyklistů a chodců, tedy nejzranitelnějších účastníků silničního provozu," zdůraznil Lerch.

V současném horkém počasí často přeceňují své síly cyklisté, což pro ně může mít fatální následky, dodal. V dalších dnech bude pokračovat tropické počasí, na silnice by proto lidé měli vyrážet jen odpočinutí, vyspaní a bez zdravotních potíží.

Letní prázdniny jsou podle statistik nejkrizovějším obdobím na silnicích. Loni na tuzemských cestách zemřelo 101 lidí, což bylo dosud sice nejméně, ovšem i přesto byly dva prázdninové měsíce a červen nejtragičtějším obdobím celého roku. 

"Účinky únavy se dosti podobají účinkům při jízdě pod vlivem alkoholu. Nejkritičtějším časem je hluboká noc, tedy čas mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Málo se také ví, že kritickým časem je také odpoledne mezi druhou a šestnáctou hodinou," uvádí na svém webu organizace Besip, který v Česku koordinuje bezpečnost silničního provozu. "Zvláště nebezpečná je stereotypní jízda v letním vedru po dálnici, nebo v noci," upozornil Besip.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medvěd překvapil turisty v Krkonoších, ze strachu vylezli na strom

24.09.2018 13:22 Pec pod Sněžkou - Dva turisté v Krkonoších v sobotu večer nabyli dojmu, že se na svazích pod Modrým…

Statečná učitelka zachránila předškoláky, Zeman jí udělí vyznamenání

24.09.2018 12:54 Olomouc - Prezident Miloš Zeman udělí v říjnu státní vyznamenání učitelce mateřské školy z Jívové…

Orkán na Rakovnicku rozlámal stožáry velmi vysokého napětí, musí se udělat…

24.09.2018 12:16 Krušovice - U Krušovic na Rakovnicku v noci spadlo šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí…

Česko se vzpamatovává z orkánu. Mnoho domácností stále bez elektřiny

24.09.2018 11:56 Aktualizováno Celá ČR - Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na dnešek zasáhl celou zemi, omezil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama