Vyklizení bytů v Horoměřicích? Družstvo podalo ústavní stížnost, Zeman chce být "amicus curiae"

Praha - Družstvo Svatopluk dnes podalo ústavní stížnost proti verdiktu Nejvyššího soudu (NS) o vyklizení bytů v Horoměřicích u Prahy. Členové družstva si domky sami dostavěli, opustit je nechtějí. Podle NS má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti ve prospěch všech věřitelů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lidem z Horoměřic u Prahy soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování
doporučujeme

"Obsahem ústavní stížnosti je vytčení rozporu rozhodnutí Nejvyššího soudu s ústavním pořádkem, zhruba ve čtyřech bodech je to rozebíráno," řekl novinářům právník Lubomír Kincl, který zastupuje družstvo Svatopluk.

Argumenty ústavní stížnosti, jež kromě jiného poukazuje na porušení práva na spravedlivý proces, nechtěl před novináři blíže komentovat. Nejdřív ji chce prezentovat premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Až pak obsah zpřístupní médiím.

Kincl připomněl, že Zeman by se rád vyjádřil k řízení jako takzvaný amicus curiae (přítel soudu). Ten dobrovolně nabízí soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ nebo nabídne přímé svědectví nevyžádané žádnou ze stran sporu.

Mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková uvedla, že soud bude se stížností nakládat jako s každým podobným podnětem. 

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaromír Nohavica to opět přepískl? Jsi ubožák. křtít knížku ha*zlovi…

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Písničkář Jaromír Nohavica se opět postaral o pořádný rozruch! Pokřtil totiž knihu kontroverzního…

Pietní místo u Bertramky se zatím neuklidilo, Gottova rodina si ponechá…

14.10.2019 20:21 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Radičová kritizuje střední Evropu: V rámci EU nedokáže řešit problémy

14.10.2019 18:59 Středoevropské státy se v Evropské unii prezentují odmítavými stanovisky, nedokážou navrhovat…

Jak budu vypadat památník v Letech? Muzeum vyhlásilo soutěž

14.10.2019 17:13 Muzeum romské kultury dnes vyhlásilo krajinářsko-architektonickou soutěž na podobu památníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama