Československo by letos existovalo už 100 let. Unikátní projekt má vzbudit hrdost

Od vzniku Československa v říjnu roku 1918 letos uplyne již rovných 100 let. Ačkoliv se po 74 letech rozdělilo na dvě samostatné republiky, Češi a Slováci si dodnes zachovali vzájemnou blízkost a sounáležitost. Vedle oslav výročí vzniku Československa a jeho zásadních milníků proto projekt s názvem Společné století v letošním roce připomíná i vzájemnost obou národů. Události u příležitosti oslav jubilea budou probíhat po celém Česku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

100. výročí vzniku Československa

Uplynulé století přineslo řadu významných událostí našich dějin, ať už radostných, anebo temných. V roce 1918 se ve skutečnost proměnila touha Čechů a Slováků po společném státu, ten ale v průběhu let prošel řadou změn. V roce 1938, před vypuknutím druhé světové války, čekala jeho muže mobilizace, Mnichovská dohoda však pohraničí bez boje vydala Německu.

Mezi další „osudové osmičky“ patřil i letopočet 1948 a státní převrat, ale také okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy před 50 lety, která roku 1968 ukončila tzv. pražské jaro.

Vzestupy i pády v průběhu dějin

Československá éra ale také ukázala, že máme být na co hrdí. Ať už na významné osobnosti, jako byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, hrdinové protinacistického odboje, průmyslník Tomáš Baťa či mnozí další, ale i na zdejší umění, průmysl nebo sport.

„Oba naše státy si za sto let prošly mnoha vzestupy i pády. Považujeme proto za nutné zdůraznit, že i tak bychom neměnili, že nás každý rok či každé desetiletí posouvaly dál,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. S touto myšlenkou proto v české centrále cestovního ruchu CzechTourism vznikl projekt s názvem Společné století.

Připomínka hrdosti a sounáležitosti

Projekt připomíná jak zásadní události a osobnosti, tak i místa historicky spojená s Československem. „Cílem je vzbudit v Češích i Slovácích národní hrdost a sounáležitost, ale nikoliv patetickým nebo podbízivým způsobem,“ vysvětluje Monika Palatková, ředitelka agentury CzechTourism.

Ta pro letošních oslavy připravila jednotný koncept, včetně loga, audio a videospotů či interaktivního obsahu na webových stránkách projektu Společného století. Národní hrdost projekt zdůrazňuje dovětky „Neměnil/a bych“ a „Nemenil/a by som“.

Oslavy po celém Česku

Události k příležitosti oslav budou probíhat ve všech regionech České republiky, akce připravuje například i Národní památkový ústav, Národní divadlo nebo Česká filharmonie.

„Trvalou připomínkou stého výročí obnoveného samostatného státu, která rozjasní Václavské náměstí, bude restaurovaná budova Národního muzea,“ dodává Zdeněk Novák, státní tajemník Ministerstva kultury. Výročí bude připomínat také zrekonstruovaná budova Národního muzea v Praze.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší železniční katastrofa v Česku: Režimu by zničila pověst, skoro…

19.09.2018 15:52 Je pondělí 14. listopadu roku 1960, půl šesté večer. Většina lidí se právě vrací z práce domů, a to…

Mladý řidič se zabil při nárazu do klád. Další smrtelné nehody na D1 a…

19.09.2018 15:00 Aktualizováno Frýdek-Místek/Jihlava - Dvacetiletý muž zemřel v úterý večer při dopravní nehodě u obce Návsí na…

Ani speciální kolo není cennost. Nejvyšší soud rozsekl neobvyklý spor

19.09.2018 13:46 Brno - Provozovatel penzionu se nemůže zříct odpovědnosti za ukradené kolo s poukazem na to, že…

V trestním zákoníku zřejmě přibude nový zločin, Benda marně protestoval

19.09.2018 13:22 Aktualizováno Praha - V trestním zákoníku zřejmě přibude nový čin maření spravedlnosti, jenž míří na předkládání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama