Zastřelení Roma v Chomutově? Soud snížil trest, nešlo o vraždu s rozmyslem

Praha - Vrchní soud v Praze snížil trest Petru Bendovi, který na sídlišti v Chomutově zastřelil romského řidiče dodávky. Muž si měl původně odsedět 12,5 roku, nyní dostal sedm let. Benda se hájil tím, že jednal v nutné sebeobraně. Justice nedospěla k závěru, že by měl čin rasový podtext.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vrchní soud v Praze
doporučujeme

"Šlo prostě o zbrklé, zkratkovité jednání, o špatně vyřešenou situaci," vysvětlil dnes předseda odvolacího senátu Martin Zelenka, proč vrchní soud vyhodnotil čin na rozdíl od ústeckého krajského soudu jako prostou vraždu, nikoliv vraždu spáchanou s rozmyslem.

Bendovi tak hrozilo deset až 18 let. Vrchní soud mu uložil trest pod zákonnou sazbou, protože zohlednil jednak Bendovu bezúhonnost, jednak "jisté spoluzavinění ze strany poškozeného".

Incident se stal loni 27. května kolem 3:00 v noci v Jirkovské ulici u bloku panelových domů. Bendu předtím informovala jeho matka o tom, že venku někdo najíždí do aut a pravděpodobně i do lidí. Muž při pohledu z okna spatřil jedoucí stříbrnou dodávku. Poté si nabil legálně drženou zbraň a seběhl před dům, kde bez varování vystřílel celý zásobník na kabinu řidiče.

"Když jsem vyhlédl z okna, viděl jsem na parkovišti skupinku lidí, která se zmateně pohybovala a vyloženě hystericky řvala. V jeden okamžik se nedaleko od nich stejně zmateně pohybovala ta dodávka. Chtěla na ně najet takovým způsobem, že se museli rozprchnout. Když jsem to viděl, musel jsem jim pomoct, musel jsem něco udělat," popsal dnes Benda situaci ze svého pohledu. Zbraň si prý s sebou vzal na ochranu.

Roma za volantem Benda ze 13 výstřelů osmkrát zasáhl, mimo jiné do hrudníku a zad. Řidič na následky těžkých zranění zemřel, střelec na místě počkal na policii. Zatímco Benda byl střízlivý, oběť byla pod vlivem alkoholu a marihuany. "Naprosto vylučuju, že bych chtěl někomu ublížit, nejsem ten typ člověka," zdůraznil obžalovaný.

Svědci po střelbě potvrdili, že zabitý řidič předtím srazil družku svého strýce a naboural několik aut. Dodávka nicméně v době střelby jela jen rychlostí chůze a i podle záběrů ze sídlištních kamer nikoho neohrožovala, a proto soudy verzi o nutné obraně vyloučily.

Benda dosud nebyl trestán, k činu se doznal a na jeho objasnění spolupracoval s policií. Jedinou přitěžující okolností bylo to, že se střelbou dopustil dvou trestných činů - vraždy a poškození cizí věci, tedy dodávky. V odvolání se muž domáhal toho, aby se celá kauza vrátila ke krajskému soudu k doplnění dokazování.

Pozůstalým musí Benda uhradit za nemajetkovou újmu zhruba dva miliony korun. Odvolací senát snížil odškodné rodičům zavražděného z původních 1,2 milionu na 350.000 korun pro otce a 300.000 pro matku. Soudci poukázali na to, že celému incidentu předcházela matčina hádka se synem.

Klára Kalibová ze společnosti In Iustitia, která se zabývá trestnými činy páchanými z nenávisti, označila rozsudek za "právně nesprávný a nelidský". "Vrchní soud otevřel dveře podobnému jednání v budoucnosti. Můžeme se dočkat doby, kdy lidé budou na základě svých pomýlených úvah o vlastním oprávnění k výkonu spravedlnosti používat zbraň proti svým sousedům," napsala ČTK.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drábkův exnáměstek Šiška je znovu u soudu, tentokrát kvůli firmě Atos

17.06.2019 14:32 Bývalý první náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimír Šiška, který si odpykává…

Pád vlády? Hamáček pohrozil ukončením koalice ČSSD s ANO

17.06.2019 14:24 Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

17.06.2019 14:06 Nejvyšší soud (NS) přezkoumá rozhodnutí, podle kterého podnikatel Shahram Abdullah Zadeh zatím nemá…

Pardubická nemocnice něco tají? Soud nařídil vydat dokumentaci z vyšetření…

17.06.2019 13:45 Nemocnice v Pardubicích musí vydat rodině zdravotnickou dokumentaci chlapce, který po operaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama