Páleník z kauzy Nagygate čelí další obžalobě, hrozí mu až 12 let vězení

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Jedním z nich je bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Hrozí jim až 12 let vězení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník

Obžaloba byla podána kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. "Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku," sdělil ČTK dozorující státní zástupce Tomáš Minx.

Už dříve uvedl, že dvojice údajně nehospodárně nakládala s majetkem České republiky. Nyní doplnil, že obvinění svým počínáním podle kriminalistů způsobili škodu nejméně ve výši 49 milionů korun. 

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagr před časem uvedl, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři miliony korun.

Páleník svou vinu popírá. Druhým obviněným je rovněž bývalý vysoce postavený manažer SSHR, podle médií Páleníkův předchůdce ve funkci a jeho pozdější zástupce Tomáš Perutka.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vesecká ve vedení ERÚ? Žalobce chce pro Vitáskovou 3,5 roku natvrdo

14.11.2018 16:22 Aktualizováno Jihlavský státní zástupce požaduje pro Alenu Vitáskovou, bývalou šéfku Energetického regulačního…

Získá Kundera zpět české občanství? Stačí jedna maličkost, uvedlo…

13.11.2018 16:34 Aktualizováno Spisovateli Milanu Kunderovi a jeho ženě stačí k nabytí českého občanství, aby na úřadě učinili…

Bookmakeři "odstřelili" Babiše: Údajný únos syna ho bude stát premiérské…

13.11.2018 15:55 Kvůli údajnému únosu svého syna podle bookmakerů přijde premiér Andrej Babiš (ANO) o svůj post. Na…

Bezdomovec dostal za vraždy výjimečný trest. Pak do detence, je velmi…

13.11.2018 15:17 Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama