Páleník z kauzy Nagygate čelí další obžalobě, hrozí mu až 12 let vězení

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Jedním z nich je bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Hrozí jim až 12 let vězení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník

Obžaloba byla podána kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. "Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku," sdělil ČTK dozorující státní zástupce Tomáš Minx.

Už dříve uvedl, že dvojice údajně nehospodárně nakládala s majetkem České republiky. Nyní doplnil, že obvinění svým počínáním podle kriminalistů způsobili škodu nejméně ve výši 49 milionů korun. 

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagr před časem uvedl, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři miliony korun.

Páleník svou vinu popírá. Druhým obviněným je rovněž bývalý vysoce postavený manažer SSHR, podle médií Páleníkův předchůdce ve funkci a jeho pozdější zástupce Tomáš Perutka.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové vyhlásili v Moravskoslezském kraji smogovou situaci, lidé by…

20.01.2019 15:55 Aktualizováno Meteorologové dnes po 14:00 v aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka (kromě oblasti…

Důchodce v Česku týrají a ubližují jim. Jedné věci se ale děsí mnohem víc

20.01.2019 09:34 Aktualizováno Čeští senioři se i přes klesající tendenci v poměrně hojném počtu setkávají s týráním. Situace je…

Češi si dnes opět připomněli výročí smrti Jana Palacha

19.01.2019 21:13 Několik desítek lidí se dnes večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli…

Lanovka v Bukové hoře je opět v provozu

19.01.2019 15:14 V lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku od rána opět jezdí čtyřsedačková lanovka, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama