Páleník z kauzy Nagygate čelí další obžalobě, hrozí mu až 12 let vězení

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Jedním z nich je bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Hrozí jim až 12 let vězení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník

Obžaloba byla podána kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. "Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku," sdělil ČTK dozorující státní zástupce Tomáš Minx.

Už dříve uvedl, že dvojice údajně nehospodárně nakládala s majetkem České republiky. Nyní doplnil, že obvinění svým počínáním podle kriminalistů způsobili škodu nejméně ve výši 49 milionů korun. 

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagr před časem uvedl, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři miliony korun.

Páleník svou vinu popírá. Druhým obviněným je rovněž bývalý vysoce postavený manažer SSHR, podle médií Páleníkův předchůdce ve funkci a jeho pozdější zástupce Tomáš Perutka.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kolínsku spadl motorkář bez helmy pod auto, na místě zemřel

23.09.2018 10:14 Masojedy - V Masojedech na Kolínsku zemřel v sobotu odpoledne při nehodě asi devětatřicetiletý…

Spoušť po výbuchu plynu: Několik domů v Mostkovicích je neobyvatelných

23.09.2018 09:44 Mostkovice - Vyšetřovatelé hasičů spolu s policisty nadále zjišťují příčinu sobotního výbuchu…

Provokativní projekt Unes-co? Umělkyně naštvala řadu Čechů, posílali ji do…

22.09.2018 22:02 Aktualizováno Český Krumlov - Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu Unes-co.…

VIDEO: Exploze rozmetala dům na Prostějovsku, jeden člověk zemřel

22.09.2018 18:55 Aktualizováno Mostkovice - V rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku vybuchl dnes po poledni plyn. Jeden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama