Vrchní soud zrušil trest pro exšéfa Čepra, kauza se musí projednat znovu

Praha - Trest 5,5 roku vězení, který dostal za daňový únik bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec, neplatí. Vrchní soud v Praze v neveřejném zasedání zrušil Kadlecův rozsudek a nařídil pražskému městskému soudu, aby věc znovu projednal. Vyplývá to z justiční databáze. Kauza se týká Kadlecova švýcarského konta, kam v době jeho šéfování Čepru údajně přišlo nepřiznaných zhruba 35 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Vrchní soud v Praze
doporučujeme

Obžaloba tvrdí, že Kadlec ve svých daňových přiznáních úmyslně zatajil částky, které v amerických dolarech a eurech obdržel v letech 2003 a 2004 na své konto u švýcarské Coutts Bank. Státní zastupitelství poukazuje na to, že Kadlec byl vlastníkem a jediným disponentem účtu. Zkrácením daně z příjmu fyzických osob údajně způsobil České republice škodu 11,4 milionu korun.

Vzhledem k výši škody hrozí Kadlecovi pět až deset let vězení. Pražský městský soud mu letos v březnu uložil vedle odnětí svobody peněžitý trest pěti milionů korun, přičemž při jeho neuhrazení si měl muž odpykat za mřížemi dalších 18 měsíců. Podle mluvčí soudu Markéty Puci se Kadlec proti verdiktu na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Odvolací senát předsedy Jiřího Hnilici chtěl kauzu začít u vrchního soudu projednávat 7. září, nakonec ale už koncem srpna v neveřejném zasedání rozhodl tak, že verdikt rovnou zrušil.

Server iRozhlas dříve upozornil, že česká policie původně pokládala peníze na účtu za možný úplatek. Částky totiž zaslala lichtenštejnská firma, která byla majitelkou společnosti Tukový průmysl - a ta figurovala v kauze smyšlených miliardových pohledávek vůči Čepru, které vymáhal gang odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře.

Kadlec obžalobu z daňového úniku označuje podle iRozhlasu za nesmyslnou, protože peníze na kontě prý nikdy nebyly jeho příjmem a později je prý vrátil.

Bývalý ředitel Čepra, který v minulosti vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, byl letos nepravomocně odsouzen ještě v dalším případu. Dostal čtyřleté vězení za porušení povinnosti při správě majetku Čepra. K motivu této trestné činnosti uvedl dozorující státní zástupce Tomáš Minx, že zřejmě existovalo určité finanční propojení, které se však nepodařilo zmapovat. "Každý ať si učiní obrázek, proč si pan Kadlec v té době zakládá účet a proč zrovna ve Švýcarsku," podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Peci pod Sněžkou shořela chata Bažina, škoda nejméně milion

16.12.2019 08:50 Aktualizováno V Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor v noci na dnešek shořela chata Bažina. Škoda bude nejméně…

Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

15.12.2019 21:59 Aktualizováno Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v…

Na Prostějovsku hořel rodinný dům, škoda přesáhne milion korun

15.12.2019 21:35 Aktualizováno Pět jednotek hasičů likvidovalo dnes večer požár rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku.…

70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

15.12.2019 19:55 Aktualizováno V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama