Houby letos nebudou? Zjišťovali jsme, jak zlé to v našich lesích bude

Praha - Je obecně známo, že Češi jsou vášniví houbaři. „Dříve se říkalo: 'Co Čech, to muzikant'. V dnešní době už spíše platí: 'Co Čech, to houbař!',“ potvrzuje pravost tohoto tvrzení pro EuroZprávy.cz mykolog Libor Hejl. Letošní tropické a suché počasí houbařům dělalo trochu vrásky. To se ale změnilo díky deštivým dnům, které přišly na konci prázdnin.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Houby, ilustrační foto

Pro znalé a vášnivé znalce hub začíná houbařská sezona již v jarních měsících sběrem smržovitých druhů hub (smrže a kačenky) nebo čirůvek májovek. „Ale pro většinu houbařů hlavní část sezóny začíná až po letních prázdninách, v září a říjnu, kdy se již ochladí a přibude dešťových srážek,“ vysvětluje pro server EuroZprávy.cz.

Letos trápí celé Česko sucho a tropické počasí. To by mohlo mít vliv na to, kolik hub poroste. „Jak je všeobecně známo, za sucha houby nerostou. Ale tam, kde proběhnou lokální bouřkové srážky, tam je možné houby najít,“ vysvětluje odborník. „Letní tropické počasí trvalo letos poměrně dlouho, a toto období bylo na většině území bez hub, jen po vydatných deštích se někde houby objevily. Například na Šumavě letos byly hřibové žně,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Hejl.

Lidé se ale podle něj nemusí bát, že by letos v lesích nic nenašli.. „Protože hlavní houbařská sezóna začíná až v podzimních měsících, a v posledních dnech většinu našeho území zasáhly poměrně silné srážky, myslím si, že houby porostou v množství a kvalitě, jako v jiných letech. Jen nesmí přijít větrné počasí, sucho a vítr jsou pro houby největší nebezpečí,“ varuje.

A která místa jsou „rájem“ pro houbaře? „Na to je jednoduchá odpověď, stačí sledovat množství srážek, protože tam, kde dostatečně prší a jsou rozsáhlé nepoškozené lesy, tam je největší šance nasbírat nejvíce hub. U nás je asi nejvyhledávanější houbou hřib smrkový, budeme ho tedy hledat hlavně ve smrkových lesích, zejména ve vyšších polohách, kde i častěji prší a nejsou tam tak vysoké teploty, tedy na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech, Jizerských horách nebo v Krkonoších,“ vypočítává Hejl.

Ti, kteří se do lesa s košíkem vydávají pravidelně, ale podle něj podobné rady vůbec nepotřebují. „Každý správný houbař má svá oblíbená místa, která se i dědí po svých předcích a hlídá si je jako oko v hlavě,“ popisuje, jak to chodí v praxi. 

V hlavní sezóně je možné v lesích potkat tisíce lidí. I proto se opakovaně mluví o tom, že by bylo třeba sběr nějak regulovat. „V zahraničí, kde má houbaření nějakou tradici, je sběr hub často různě omezován, buď množstvím nebo omezením doby sběru hub,“ vysvětluje odborník.

Pokud lidé sbírají houby šetrně, nemá to podle něj podstatnější vliv na jejich další budoucí růst. „Problém je v devastaci jejich biotopu, jako je kácení dřevin nebo rozrývání a sešlapávání půdy. Jistě znáte lidové moudro, že když už se jednou na houbu podíváte, přestane růst. Je to tím, že při nešetrné chůzi kolem plodnice porušíte jemná houbová vlákna v zemi a tím dojde k jejich přerušení a houba 'uschne',“ varuje mykolog.

Dalším problémem je podle jeho slov dnešní chápání houbaření jako takového. „Dříve to pro mnoho lidí znamenalo vyrazit o víkendu nebo ve dnech volna do lesa, zaparkovat auto na jeho okraji, projít se a nasbírat si nějaké ty houby ke kuchyňskému využití. Dnes i díky internetu a moderním technologiím a sdílením dat se houbařské úlovky staly jakousi možností se chlubit a navzájem trumfovat v počtu nasbíraných hub. Jakmile se objeví takové foto a informace, kde rostou, vyrazí na místo stovky dychtivých houbařů, a jak takový les vypadá po jejich nájezdu, si dovede každý představit. A auty se jezdí po lese, jakoby žádné zákazy neplatily,“ popisuje pro EuroZprávy.cz Hejl.

Jiná je prý ale situace u chráněných vzácných druhů hub. „Tam jsem pro zpřísnění postihů pro neurvalé nebo i neznalé sběrače. Znám mnoho případů, že lidé pravidelně sbírají vzácné druhy hub i přesto, že ví o jejich ochraně a z toho plynoucích možných trestech,“ dodává pro EuroZprávy.cz Libor Hejl.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama