Hasiči stále bojují s obřím požárem v Plzni. 12 zraněných

Plzeň - Hasiči stále bojují s požárem ubytovny v Plzni -Karlově. Jednopatrová ubytovna dělníků začala hořet dnes kolem 8:00. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, nasadili až 12 jednotek. Po 14:00 se zasahující hasiči prostřídali a na místě je stále devět jednotek. Požár se podařilo lokalizovat asi po dvou a půl hodinách, nyní hasiči na ubytovnu stále chrlí vodu a kde to je možné, rozebírají konstrukce stavby, řekl ČTK v 14:15 mluvčí hasičů Petr Poncar. Spolumajitel objektu, který přišel na místo, odhadl škodu na stavbě na 40 milionů korun, řekl Poncar. Skutečnou výši určí později vyšetřovatelé.

Hasiči
doporučujeme

Záchranáři na místo vyslali několik posádek i speciály pro mimořádné události. "Hasiči stále hasí a kontinuálně rozebírají konstrukce. Nevstupují do objektu ani na něj. Vzhledem ke konstrukci stavby by to nebylo bezpečné," řekl Poncar.

Nad místem létá policejní vrtulník. "Borská ulice je uzavřená kvůli hladkému průjezdu vozidel záchranářů a zajištění bezpečnosti obyvatel," řekla policejní mluvčí Martina Korandová. Uzavření ulice zkomplikovalo dopravu v okolí i ve vzdálenějších oblastech Plzně.

Jednopatrová montovaná budova v Borské ulici vzplála před 08:00 vysokým plamenem. Požár zničil první patro v celé délce. "V zadní části objektu se propadla část střechy, protože objekt je vzadu jinak konstukčně řešen," řekl Poncar. Hustý černý kouř je vidět i ze vzdálených míst Plzně. 

V ubytovně žili především rumunští a ukrajinští dělníci. Zpravodajce ČTK na místě jeden z nich řekl, že požár prý vznikl v přední části budovy, kde si prý některý z ubytovaných vařil jídlo a usnul u toho. Oficiální příčina požáru, ani způsobená škoda ale nejsou známy.

"Lidé, kteří jsou v pořádku, nezranění a museli opustit ubytovnu, převezeme do našeho zařízení na Roudné, poskytneme jim tam náhradní ubytování," řekl na místě primátor Martin Zrzavecký.

Podle vedoucího odboru bezpečnosti Aleše Průši doporučuje magistrát lidem v okolí, aby nevětrali. "Vítr nyní fouká rychlostí osm kilometrů za hodinu západním směrem, zápach a dým se budou pravděpodobně rozšiřovat na Jižní předměstí a zřejmě i Východní předměstí, možná i nad vnitřní město," uvedl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti. Dopravní podnik města i další dopravci kvůli požáru odklonili linky.

Při požáru se zranilo 12 lidí, z toho dva hasiči. Jeden ale začal po chvíli opět pracovat, druhého odvezli záchranáři s kombinací přehřátí a vyčerpání do nemocnice. S lehčími až těžkými zraněními tam odvezli také deset lidí z ubytovny. Fakultní nemocnice podle mluvčí Gabriely Levorové přijala v obou svých areálech 11 lidí, z toho tři byli ošetřeni na urgentním příjmu. "V současnosti je jeden pacient ve vážném, ale stabilizovaném stavu, dalších pět pacientů je hospitalizováno, dva jsou stále vyšetřováni a ostatní byli propuštěni do domácího ošetření. Nejčastějším poraněním byly zlomeniny, dýchací potíže a popáleniny prvního a druhého stupně," řekla Levorová.

Nemocnice aktivovala traumatologický plán číslo dvě, který se vyhlašuje v případě hromadného příjmu do 15 lidí. Posílila provoz na centrálním příjmu, na ambulanci chirurgické kliniky a na urgentním příjmu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezletilý chlapec v Praze přežil pád zřejmě z 19. patra

04.12.2020 18:04 V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád…

Praha reaguje na rozvolnění, prodlouží provoz metra

04.12.2020 17:55 Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a…

Testování je nutné pro udržení otevřených obchodů, říká Blatný

04.12.2020 17:22 Lidé by se měli nechat testovat na covid-19, aby bylo možné i nadále zachovat otevřené obchody a…

Otrava Bečvy: Agrofert podá trestní oznámení na dva novináře, prý křivě…

04.12.2020 16:51 Valašskomeziříčská chemička Deza a koncern Agrofert, do kterého Deza spadá, podají trestní oznámení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama