Chcete v závěti něco odkázat charitě? Do 12. října bude notář zdarma

Praha - Za odkázání svého majetku na dobročinnost budou moct zájemci v Česku od čtvrtka do 12. října získat zpět notářský poplatek. Platbu ve výši 1800 korun bez daně z přidané hodnoty za sepsání testamentu za ně převezme koalice Za snadné dárcovství, která letos toto období vyhlásila Měsícem dobročinné závěti. Učinila tak při příležitosti Mezinárodního dne závětí, jenž každoročně připadá na 13. září. Novinářům to dnes řekl předseda koalice Jan Gregor.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Koalice Za snadné dárcovství sdružuje 36 organizací, mezi které patří například Armáda spásy, Amnesty International, SOS Dětské vesničky, Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové, Junák - český skaut či Lékaři bez hranic. Na možnost darů ze závěti se od roku 2014 snaží upozornit kampaní Závěť pomáhá se sloganem: Pomáhám za života, budu i po něm. Podrobnější informace najdou zájemci na webu www.zavetpomaha.cz.

Podle organizátorů kampaně je na rozdíl od Česka v zahraničí dárcovství z posledních vůlí běžné. Například ve Velké Británii evidovali loni 36.200 dobročinných závětí, zatímco v ČR se pro ni podle odhadů rozhodlo asi 200 lidí. Počet sepsaných závětí je v Česku obecně nízký. V roce 2017 bylo v ČR sepsáno 20.000 testamentů, ve Velké Británii to bylo 230.000. V ČR umírá se závětí asi deset až 15 procent lidí, Britů ji má 42 procent.

Podle zástupců kampaně se zřejmě mnoho Čechů domnívá, že sepsání a uložení závěti je složité a drahé. Ve skutečnosti jde ale o poměrně jednoduchý úkon, který u notáře přijde na přibližně 1800 korun. Koalice Za snadné dárcovství proto vyhlásila do pátku 12. října Měsíc dobročinné závěti, kdy s finanční podporou Nadace Via novým dárkyním a dárcům proplatí notářský příspěvek.

Majetek lidí bez příbuzných, kteří nesepíšou poslední vůli, propadá po jejich smrti státu. Tomu připadnou i pozůstalosti, které dědicové odmítnou, a to třeba z obavy z dluhů. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tak ročně přebírá 1600 až 1800 takzvaných odúmrtí, ve kterých bývají nemovitosti, cenné papíry, předměty nebo i obnosy peněz v celkové hodnotě víc než 200 milionů korun.

Lidí, kteří se rozhodli svůj majetek či jeho část v závěti odkázat na dobročinnost, podle koalice Za snadné dárcovství pomalu přibývá. Z loňského průzkumu vyplynulo, že čtvrtina z osmi desítek neziskových organizací v posledních deseti letech získala nějaké dědictví.

Podle průzkumu koalice Za snadné dárcovství v závěti na charitu pamatují spíš starší věřící lidé, častěji ženy. Většinou jsou bez příbuzných, nebo jim vztahy v rodině nefungují. Ti, kteří rodinu mají, ji už zabezpečili a chtějí po sobě zanechat nějaký odkaz. Prospěšné projekty mnozí dlouhodobě podporovali, pracovali třeba i jako dobrovolníci. Mezi dárci, kteří chtějí svůj majetek či jeho část odkázat na prospěšné účely, bývají také bohatí krajané z ciziny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama